Edirne ve Kırkpınar Moskova’da

10
Edirne Belediye Başkanlığı Kırkpınar’ı dünyaya tanıtmaya devam ediyor.

HABER MERKEZİ
Almanya televizyonlarının büyük ilgi gösterdiği Berlin fuarından sonra Kırkpınar heyeti Moskova’ya geçti. Moskova’da yapılacak olan fuarların ilki olan İntourmarket Fuarı’na katılan Kırkpınar heyeti büyük ilgi görüyor. Kırkpınar heyetinde Edirne Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve Güreş Federasyonu yetkilileri yer alıyor. Organize edilen gösteri güreşlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı üst düzey yetkilileri ve Moskova Türkiye Büyükelçiliği yöneticileri de katıldı. Rus ve diğer ülke vatandaşlarının büyük ilgi gösterdiği Kırkpınar standı ziyaretçi akınına uğruyor.
Başpehlivanlar Gökhan Arıcı ve Eyüp Ünlü’nün yağlanarak yaptıkları gösteri güreşini Kırkpınar meydan başhakemi Nezir Büyükdere yönetti. Başcazgır Şükrü Kayabaş’ın okuduğu dizeler büyük ilgi gördü. Kırkpınar davul zurna ekibi izleyenler tarafından tam not aldı. Başpehlivan Ahmet Taşçı nostaljik kıyafetler içersinde fuarın en çok ilgi çeken kişisi oldu.
Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nce ve Edirne Belediyesi tarafından hazırlanan Pehlivan Belgeseli ve Edirne tanıtım filmi Türkiye Standının ana ekranında sürekli oynatılıyor. Gösteri güreşleri sırasında Edirne’yi ve Kırkpınar’ı tanıtıcı broşür, afiş, mum, bademezmesi gelen konuklara dağıtılıyor. Moskova’daki ikinci Turizm Fuarı olan MITT Fuarı’na katılacak.
Bu arada Kırkpınar heyetinde yer alan, Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Muratoğlu, Bilgin Deviren, Ayhan Dağlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünden Doğanay Çevik, Güreş Federasyonu’ndan Mehmet Ayhan, Kadir Birlik ve Efsane Pehlivan Ahmet Taşçı Japonya Standı’nı ziyaret ederek  Cuma günü meydana gelen Deprem ve Tsunami faciasından dolayı geçmiş olsun dileklerini ve üzüntülerini ilettiler. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here