Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi’nde Restorasyon Çalışmaları yapılıyor

11
Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi’nde restorasyon çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden sağlanan ödenekle Türk İslam Eserleri Müzesinin restorasyon çalışmalarının sürdüğünü belirtti.
Müzenin restorasyon ve teşhir düzenlemesine yönelik ihalenin 305 bin 853 liraya gerçekleştirildiğini hatırlatan Karakaya, restorasyon çalışmaların İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü denetiminde sürdüğünü belirtti.
Restorasyon çalışmalarının ağustos ayında başladığını anlatan Karakaya, ”Türk İslam Eserleri Müzesi’ndeki restorasyon ve teşhir düzenlemesi çalışmalarının gelecek yıl 25 Kasımda tamamlanmasına çalışıyoruz. Şu anda müzenin kubbelerindeki kurşun kaplamalar değiştirildi. Duvarlarında sıvalar yapılıyor, binada güçlendirme ve elektrik tesisatının yenilenmesi çalışmaları da yürütülüyor” diye konuştu.
Selimiye Camii’nin Dar’ül Hadis Medresesi’nde yer alan Türk İslam Eserleri Müzesi’nde, işleme ve yazılı levhalar, silah, çini ve seramik, cam eşyalar, mutfak eşyaları ile ölçü aletleri sergileniyor.
Her odada ayrı bir tarihin canlandırıldığı müzede, Balkan Harbi anısına hazırlanan odada ise savaşta kullanılan kanlı sancak, Edirnelilerin savaş sırasında yedikleri süpürge tohumundan yapılmış ekmek örneği ve çeşitli alaylara ait sancaklar da yer almakta.
Müzenin bahçesinde, 15. yüzyıl mezarlıklarından toplanarak müzeye getirilen mezar taşı örnekleri de yer alıyor. Ayrıca az sayıda örneği kalan yeniçeri mezar taşı örnekleri de mezar taşı koleksiyonu içinde bulunuyor. Balkan Harbi’nde kullanılan yemek arabaları ile top ve gülleler de bahçede sergileniyor. (aa)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here