”Edirne Doğayı, Hayvanları Koruma Derneği” kuruldu

18
Edirne’de, ”Edirne Doğayı, Hayvanları Koruma Derneği” adıyla yeni bir dernek kuruldu.

Başkanlığını Nurhan Kalender’in yaptığı derneğin yönetim kurulu başkan yardımcılığına Gülçiçek Akçay, Muhasipliğine Serap Erkul, yönetim kurulu üyeliklerine ise Prof. Dr. Ali Sarıkaya, Prof. Dr. Engin Beksaç, Hüseyin Büyükaşık ve Hülya Okumuş getirildi.
Nurhan Kalender, Dinç Spor Tesislerinde düzenlenen tanışma toplantısında, hiç bir derneğe alternatif ve kimse ile kavga etmek amacıyla dernek kurmadıklarını, tek amaçlarının doğa ve hayvan sevgisini topluma yaymak olduğunu bildirdi.
Doğanın işleyişini, doğa-insan ilişkilerini tanıtarak koruma bilincini oluşturmak için üyelere, okullara, ilgili kişilere yönelik eğitim faaliyetleri düzenleyeceklerini ifade eden Kalender, şöyle devam etti:
”Tek hedefimiz, doğa, insan ilişkilerinin ve doğal değerlerin tanıtılması, sevdirilmesi, doğayı ve onun bir parçası olan hayvanların koruma bilincinin yaygınlaşmasıdır. Doğayla ilgili sorunlara kamuoyunun dikkatini çekmek en önemli görevlerimiz arasında olacaktır. Hayvanların korunmaları, yardıma muhtaç olanlarının bakım ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak için barınaklar kurulması, işletilmesi ve doğal yaşam ortamlarının arttırılmasını sağlamak, temel hedeflerimiz arasındadır.
Bunun için doğa ve hayvan sevenlerin yanısıra, belediye ile işbirliği yapmak istiyoruz. Konularımıza duyarlı insanlara ulaşmak için www.edhayko.org.tr adlı internet sitesi kurduk. Hayvan Hakları Federasyonu ile birlikte çalışmak istiyoruz. Yaptırım gücümüz o zaman daha fazla olur.”
Hüseyin Büyükaşık da derneğin amacının, sadece doğa ve hayvanları korumak olduğunu bildirdi. Bunun dışında hiç bir amaçlarının olmayacağını ifade eden Büyükaşık, Türkiye’nin değişik illerinde güzel amaçlarla kurulan ancak, farklı işler yapan derneklerin bulunduğunu, kendilerinin bu tür derneklerden olmadıklarını ve olmayacaklarını söyledi.
Büyükışık, ”Eğer bizim derneğimizde de, böyle amaç dışı bir oluşuma yol açan üyelerimiz olursa, bunların dernekten atılmasını sağlarız. Bunu yapamazsak, derneğin feshedilmesini sağlarız” dedi. aa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here