Eczacılar ilimizde de kepenk kapattı

15
Eczacılar ilimizde de kepenk kapattı

Türkiye genelinde eczanelerin bir günlük işyeri açmama eylemine Kırklareli’deki eczacılar da katıldı. Sağlık Bakanlığı’nın, 4 Aralık 2009 tarihinden itibaren kamu kurum iskontolarını yüzde 11’den yüzde 24’e çıkartma kararı almasından dolayı işyeri açmama kararı alan Türkiye Eczacılar Birliği, hükümetin bu kararından geri adım atması için bugün kepenk kapatma eylemi gerçekleştirdi. Kırklareli’de il genelinde de eyleme destek verilirken, 36 eczaneden 4’ü vatandaşların mağdur olmaması için nöbetçi olarak hizmet verdi. Nöbetçi eczaneler; Tunca, Inan, Sema ve Can eczanesinde yoğunluk sebebiyle yığılmalar oldu. Diğer eczaneler ise alınan karar doğrultusunda işyerlerini açmayarak uygulamayı protesto ettiler.

Kırklareli Eczacılar Odası ise dün web sitesinde Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti’nin konu ile ilgili açıklamasını yayınladı. Açıklamada şunlar kaydedildi;

“Biz eczacılar ilaç fiyat düşüşlerine karşı değiliz. Hatta alınan tedbirlerle gerçekleştirilen düşüş yeterli değildir. Daha dün yapılan anlaşma ile sanayiye 800 Milyon TL geri verilmiştir. Kamu, çokuluslu ilaç şirketlerinin çıkarları uğruna hastaları ve eczacıları feda etmiştir.

Tüm zeminlerde açıkça söyledik: Bu düzenlemenin faturası yüzde 1.5 eczacı zararı değildir. Zaten bizim derdimiz de yüzde 1,5 değildir. Bizim derdimiz, yoksul halkımıza sağlık hizmeti veren sıkıntıdaki eczanelerimizin kapanmamasıdır. Bu eczanelerimiz yaşamayı sürdüremezse, yaşatmayı da beceremez diyoruz. Bugün samimiyetimize inanmazlarsa, bir sene sonra bunun gerçek olduğu günü maalesef hep beraber göreceğiz. Türkiye genelinde şu anda 2400 eczane nöbet tutuyor. 24.000 eczacımız bu eczanelerde, meslektaşlarıyla birlikte nöbetteler. Bizim hastalarımızı mağdur etmemiz söz konusu bile olamaz. Ama bugün öğle saatlerinde SGK’nın reçete onay sistemi 1 saat kadar kapanmış, eczanelerimiz işlem yapamaz halde bırakılmış, hastalarımızın ilaca ulaşması kesintiye uğramıştır. SGK 24.000 eczaneye kesintisiz vermeleri gereken hizmeti, 2.400 eczaneye dahi verememektedir. Hastaların mağdur edilmemesi için oluşturulan nöbetçi eczane sistemimizin işleyişinden rahatsız olanlar provizyon sistemini kapatarak hasta mağduriyeti yaratmaya çalışıyorlar. Buradan ilan ediyoruz: Eğer bir hasta mağduriyeti söz konusu olursa bunun sorumlusu SGK olacaktır. 

Bizler diyoruz ki; Ilaç fiyatları konusunda sanayi ve kamu arasında yapılan ve 3.12.2009’da açıklanan anlaşma acilen iptal edilmelidir. Bir imza ile ilaç sanayiine bizim vergilerimizden verilen 800 Milyon TL geri alınmalıdır. Bu kaynakla;

– Hastalardan Anayasa’ya aykırı olarak tahsil edilen muayene ücreti kaldırılmalı,

– Tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi eczacıya meslek hakkı verilmeli, eczacının geliri ilaç fiyatından bağımsızlaştırılmalı, eczacıların verdiği kamu hizmeti kamu tarafından korunmalıdır.

Hem 9 liralık ilacı bugüne kadar 69 liraya satanlara, hem de bu parayı ödeyerek kamuyu zarara uğratanlara hesap sorulmalı, haklarında soruşturma başlatmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here