EBED’den Engelli & Engelsiz Oyun Parkı açılışına davet

84
EBED Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Gültekin Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada..
EBED Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Gültekin Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, danışmanı vasıtası ile Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu dâhil yaklaşık 3000 kişiye bizzat ulaşarak açılışa davet ettiklerini çok sayıda katılımın olmasını beklediklerini belirtti. Özellikle evlerinden çıkmakta zorlanan engelli çocukları derneğin özel donanımlı aracı, toplum destekli polislerin yardımları ile evlerinden alacaklarını, Eski İstanbul Caddesinde bulunan dernek lokali önünde ise ETUS yönetimince kendilerine tahsis edilen özel donanımlı, rampalı müdibüsler ile açılış yapılacak oyun parkına transfer edilmesini sağlayacaklarını söyledi. Gültekin konuşmasının devamında, “Monta edilen oyun grupları dernek olarak düzenlediğimiz çaydan elde ettiğimiz gelirle alındı. Sadece bu oyun parkında değil, her oyun parkında engelli oyun grupların bulunmasını istiyoruz. ‘Parklarda bende varım’, projemiz çalışmalarında aileleriyle birlikte engelli çocuklarla, sağlıklı çocukların kaynaşmasını sağlamak için ortamlar oluşturmasını, aileleri ile birlikte sağlıklı çocukların, engellilerle ilgili hassasiyetlerini geliştirebilmesini hedefliyoruz. Engelli Çocuklarımızın yaralanabileceği, fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunacak örnek bir park yapılarak bu çocukların engelleri nedeni ile kısıtlanmadan toplumsallaşmalarına katkıda bulunmasını arzuluyoruz. 
     EBED olarak “Parklarda bende varım” projemiz kapsamında amaçlarımızı ve hedeflerimizi sıralayacak olursak,
     1.Engelli ve engeli olmayan çocukların birlikte oyun oynamaları ve kaynaşmalarına,
     2.Oyun parkı içinde bulunan engelli çocuk oyun sistemleri ile çocukların psikomotor becerilerinin gelişimine,
     3.Engelli çocukların ailelerinin paylaşım ve iletişimine,
     4.Bireylerin engelli çocukları tanımalarına, anlamalarına ve yardımlaşmalarına,
     5.Engelli çocukların aileleri ile birlikte açık alanda hoşça vakit geçirmelerine
     6.Engelli çocukların diğer çocuklarla birlikte yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştirmelerine,
     7.Deneme-yanılma, gözlem yoluyla öğrenmelerine ve yeni davranış kazanmaları için,
     8.Ailelerin, çocuklarının bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal özellikleri ile çocuklarına uygun yaklaşım biçimleri konusunda bilinçlenmelerine, Katkıda bulunmak.
     9.Oyun parklarının ahşap ve sert plastik gibi doğal, güvenli ve dayanıklı malzemelerden yapılmış oyun ünitelerinden oluşturulması ve yaralanma risklerine karşı zemin malzemesi olarak kauçuk ile kaplanması,
     10.Kaydırak, tırmanma, köprü gibi çeşitli üniteleri barındıran kompakt bir sistemin seçilmesi,
     11.Salıncakların yaş gruplarına uygun model ve malzemeden seçilmesi ve diğer oyun ünitelerinden ayrı birer bölüm oluşturularak çarpma tehlikesinin yok edilmesi,
     12.Yaylı tahterevalliler, denge köprüsü gibi çocukların zevk alarak becerilerini geliştirebilecekleri ünitelerin konulması,” dedi.
     EBED (Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği) olarak engelli çocukların topluma adaptasyonunu sağlamak amacı ile yaptığı “Parklarda ben de varım” etkinlikleri kapsamında düzenledikleri çaydan elde ettikleri gelir ile satın aldıkları ilk engelli oyun guruplarının açılışını 8 Kasım 2014 Cumartesi günü saat 14.00’de cumartesi pazarı yanında bulunan “I. Murat Mahallesi Koruma ve Yardımlaş Derneği” parkında yapacak.
     EBED’in açılış davetiyelerinde “İyi ki varsınız, engelli çocuklarımız ile sağlıklı çocuklarımızın birlikte oynayacağı, aralarında empati oluşturabileceği “MELEK KANATLARI” oyun gruplarımız geçici bir süre için “I. Murat Mahallesi Koruma ve Yardımlaşma Derneği” parkına monta edildi. 
     Gültekin konuşmasının sonunda ; “8 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’de Cumartesi Pazarı yanında bulunan “I. Murat Mahallesi Koruma ve Yardımlaşma Derneği” parkında yapılacak açılışa katılmanız bizlere onur verecektir.” dedi.
    
_____________________________________________________________
Tel : +90 544 801 01 77 & +90 542 377 55 09 & +90 284 212 09 21 e-posta: edirne,ebed@gmail.com
Eski İstanbul Cad. Park Altı Belediye Dükkânları No: 19 Ayşekadın /  EDİRNE / TÜRKİYE ________________________________________________________________________________

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here