Dupnisa’ya 75 bin ilgi

8
2003 yılından bu yana 15 Mayıs-15 Kasım tarihleri arasında ziyaretçi kabul eden Dupnisa Mağarası’nı şimdiye kadar yaklaşık 75 bin kişi ziyaret etti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre bu ziyaretçi sayısının ilerleyen yıllarda artacağı, Dupnisa Mağrası’nın Kırklareli’nin doğa turizmine katkı sağlayarak doğa turizminin büyük bir gelişme göstermeye başladığı öğrenildi.
Dupnisa Mağarası 28 gün daha ziyaretçi kabul edecek. 15 Kasım 2011 tarihinde sonra ziyarete kapalı olan Dupnisa Mağarası 15 Mayıs 2012 tarihinde tekrardan ziyarete açılacak. Ekolojik dengesinin bozulmaması açısından 6 aylık bir zaman diliminde ziyaretçi alınmayan Dupnisa Mağarası bu tarihler arasında Yarasalar ile dolu olacak. Bu tarihler arasında Yarasalar mağara içerisinde üreme dönemine girerek kendi popülasyonlarını arttırma devam ettirecek.
*Dupnisa’nın özellikleri
İkinci Jeolojik zamanın günümüzden yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş Jura mermerler içerisinde gelişen mağaralar, birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşuyor. Toplam uzunluğu 2 bin 720 metre olan sistemin üst katını, Kuru ve Kız mağaraları oluşturuyor. Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan 50-60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alıyor. İçinden devamlı akışı olan bir yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 1977 metre. Son noktası ise, girişten 61 metre daha yukarıda yer alıyor.
Dupnisa Mağarası, Istranca Dağlarını derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alıyor. Kırklareli’nin 58 kilometre kuzeydoğusunda Demirköy İlçesi Sarpdere Köyü yakınındaki mağaraların İstanbul’a uzaklığı ise 230 kilometre. Dupnisa, Bulgarcada delik anlamına geliyor.  (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.