Dupnisa Mağarası’da koruma altına alındı

10
* İl Genel Meclisi’nin 2013 yılı ilk toplantısında Meclis Üyesi Karakoç; “Türkiye mağaralarının envanterinin oluşturulması çalışmaları dolayısıyla mağaralarda jeomorfolojik zenginliğe, ekolojik işleyiş, biyolojik çeşitlilik ve fiziksel bütünlüğe zarar verebilecek faaliyetlere izin verilmeyecek” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi 2013 yılı Ocak Ayı 1. Birleşimi 2 Ocak 2013 Çarşamba günü saat 10.30’da Kırklareli İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda yapıldı. İl Genel Meclisi’nin 2013 yılı Ocak Ayı 1. Birleşimi Toplantısı yoklama ve tutanak özetinin okunmasıyla başladı.
İl Genel Meclis Başkanı Behçet Şen, AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç ve CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın, Meclis üyelerinden Enver Tuna’nın kardeşinin geçtiğimiz gün vefat ettiğini belirterek, yakınlarına başsağlığı ve merhuma Allahtan rahmet dilerken, Meclis Üyesi Kenan Çiftçi’nin de baypas ameliyatı geçirdiğini belirterek geçmiş olsun dileklerinde bulundular. Ayrıca Şen, Güvenç ve Taşkın, Meclis Üyelerinin ve Kırklareli halkının yeni yılını kutlarken, 2013 yılının sağlıklı, mutlu ve huzurlu geçmesi temennisinde bulundular.
İl Genel Meclisi Ocak ayı 1. Birleşimi’nin gündem maddelerine geçildi. Gündemin 3. maddesi gereğince gizli oylama ile Denetim Komisyonu Üyeleri seçildi. Denetim Komisyonu’na aday olarak Behçet Şen, Aydın Karakoç, Nail Özden ve İsmail Dağcı önerildi. 23 oy kullanılırken 1 oy geçersiz sayıldı. Oylamada Behçet Şen 22, İsmail Dağcı 22, Aydın Karakoç 21 ve Nail Özden 21oy aldı.
* “Dupnisa Mağarası koruma altında”
Meclis Üyesi Aydın Karakoç, gündem dışı söz alarak yaptığı konuşmasında Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunan Dupnisa Mağarası üzerinde kurulmak istenen 2 adet Mermer Ocağı olduğunu hatırlattı. Konu ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanlığı’na bir yazı gönderildiğini belirten Karakoç, Meclis Üyeleri’ni bilgilendirmek adına okuduğu yazıda şunları söyledi;
“29/6/2011 tarihinde yayınlanan 645 Sayılı Orman ve Su İşleri Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hassas Alanlar Dairesi Başkanlığı bünyesinde Mağara Koruma Şubesi Müdürlüğü ihdas edilmiştir. Bu düzenleme kapsamında Hassas Alanlar Dairesi Başkanlığı mağaraların ekosistem boyutunda korunması ve yönetilmesi maksadıyla etüt ve envanter çalışmalarını yürütmek, ulusal mağara veritabanını oluşturmak izleme ve kontrol faaliyetlerini gerçekleştirmek, mağaralara yönelik araştırma ve uygulama taleplerine ilişkin iş ve işlemlerini yürütmek, mağaralarda yönetim planlaması çalışmalarına teknik destek sağlamak ve görüş vermek, mağaralara dair uluslararası süreçleri takip etmek konularında yetkili kılınmıştır. 645 Sayılı Orman ve Su İşleri Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili uygulama yönetmeliği uyarınca mağaraların korunması, kullanımı ve yönetimi hususlarında yetkili birim Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’dür. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından, hassas ekosistem özelliği taşıyan alanlara ilişkin yasal düzenlemenin yapılması gayesiyle mevzuat çalışmaları başlatılmıştır. Türkiye mağaralarının envanterinin oluşturulması çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar sonuçlanmadan mağaralarda jeomorfolojik zenginliğe, ekolojik işleyiş, biyolojik çeşitlilik ve fiziksel bütünlüğe zarar verebilecek faaliyetlere izin verilmemesi gerekmektedir. Bakanlığımız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alınmaksızın hiçbir mağarada turizm, depolama, yarasa gübresi alımı, arkeolojik kazı gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmemesi, mağaraların kiraya verilmemesi ve kullanım tahsisi yapılmaması, durumun taşra teşkilatlarınız ile bağlı kuruluşlarınıza da iletilerek gerekli tedbirlerin alınması hususlarında bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.”
* “Mütevelli Heyeti Seçimleri yapıldı 
Gündem dışı görüşülen konunun ardından gündemin 4., 5. ve 6. maddelerine göre, Vize Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’ne İsmet Özhan ile Salih Akgül, Kırklareli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’ne Mustafa Ovarda ile Tahsin Gencay ve Kofçaz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’ne Ahmet Aydın, Erdinç Karaman ile Rahsim Atlı hayırsever olarak oy birliği ile kabul edildi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here