Dupnisa Mağarası ziyaretçilerini bekliyor

15
* Kırklareli’ye bağlı Demirköy-İğneada yolundan ayrılarak Sarpdere Köyü’nden ulaşılan Dupnisa Mağarası ziyaretçilerini bekliyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’ye bağlı Demirköy-İğneada yolundan ayrılarak Sarpdere Köyü’nden ulaşılan Dupnisa Mağarası Yıldız Dağları ile Istranca Ormanları arasında. Yörede kış ve yaz mevsimlerinde büyük ısı farkı var. İçinden nehir geçen 3 km’den fazla galerisiyle el değmemiş, sarkıt ve dikitleriyle etkileyici bir mağara Dupnisa ziyaretçi akınına uğruyor.
Yaz mevsimi ile kış arasında büyük sıcaklık farkı olan bölge, dışa açılmamış kendi güzelliğini koruyabilmiş bakir kalan ender yörelerden biri. Anıt ağaçlarla kaplı doyumsuz güzellikteki orman içindeki Dupnisa Mağarası, mağara turizmine olduğu kadar av turizmine de açık bir bölgede bulunuyor. Palamut, kayın, meşe, kızılağaç, gürgen, dişbudak, yabangülü, kame çiçeği, menekşe, papatya, gül ve savan çiçeği ile kaplı bölge Mayıs ve Haziran Ayları’nda en iyi mevsimini yaşarken tavşan, sincap, tilki, porsuk, karaca, yaban keçisi, kurt, uçan kaçan hayvanları canlı zenginliğini oluşturuyor. Bol oksijenli ormanda süzülmüş tertemiz havada yapılan yürüyüş ise hem iyi bir spor oluyor, hem de zindelik kazandırıyor. Yöre halkının deyimiyle Sarpdere’nin "Buzdolabı" olarak anılan mağara, bu özelliği nedeniyle yazın sıcaktan kaçanların gözde piknik alanlarının başında geliyor.
* Yosunlu Vadi Piknik Alanı ve Dupnisa Mağarası
Çevredeki ağaçların gövdeleri, dalları ve kayaların çevresi zümrüt yeşili yosunlarla kaplı su, kuş ve ormanın ürpertici rüzgar uğultusu eşliğinde mağaranın bulunduğu tepeye yaklaşanlar nehir yatağına paralel ilerlerken görkemli bir kaya köprü ile karşılıyorlar. Mağara ağzındaki kemerli köprü Roma Çağı köprülerinin mimarisini anımsatsa da bu insan eli değmeden oluşan, doğanın yöreye bir armağanı gibi duruyor. 
Haftanın her günü ve saatinde burada ziyaretçi görmek mümkün oluyor. Her yaştan insan bu doyumsuz güzelliği görmek için mağaranın içerisinde dakikalarca süren yolculuğa çıkıyor. Yüzlerce merdivenden oluşan yerlere hayranlıklarını gizleyemeyerek baktıkları sarkıt ve dikitlerin içerisinden geçen vatandaşlar fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmiyorlar. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here