“Dupnisa Mağarası ve Yakın Çevresindeki Köylerin Eko-Turizme Kazandırılması Projesi” sunumu ve proje kapanış toplantısı

33

“Dupnisa Mağarası ve Yakın Çevresindeki Köylerin Eko-Turizme Kazandırılması Projesi” sunumu ve proje kapanış toplantısı İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi Konferans ve Kongre Salonunda 17.11.2015 günü saat:10.00’da yapıldı.

Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresince yürütülmüş olan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 2014 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Dupnisa Mağarası ve Yakın Çevresindeki Köylerin Eko-Turizme Kazandırılması Projesi” sunumu ve proje kapanış toplantısı İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi Konferans ve Kongre Salonunda 17.11.2015 günü saat:10.00’da yapıldı.
Proje toplantısına; Kırklareli Vali Yardımcıları Günay ÖZTÜRK ve Tahir DEMİR, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziya ESER, Belediye Başkan Yardımcısı Adem SEVİM, İl Genel Meclis Başkanı Cavit ÇAĞLAYAN, İl Genel Meclis Üyeleri, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcıları Erol AKYÜZ ve Bilal KUŞOĞLU, Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, İl Özel İdaresi Birim Müdürleri ile perso-neli ve çok sayıda davetli katıldı.
İl Özel İdaresi Sekreteri Ziya ESER açılış konuşmasında; “İl Özel İdaresi olarak 2014 yılı Küçük Ölçekli Mali Destek Programı Kapsamında kazanmış olduğumuz bir projenin daha final programını gerçekleştirmek üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız.
Demirköy İlçemize bağlı Sarpdere Köyündeki Dupnisa Mağarası projesinde Trakya bölgesinde gerçekleşen alternatif turizm alt yapısının güçlendirilerek Dupnisa Mağarası ve Istranca Köyleri olan Armağan, Çukurpınar ve Beypınar da sosyo-kültürel alanlarının iyileştirilmesi ve altyapı yatırımları ile turizm mekanlarının eko-turizme kazandırılarak ilimizin hizmetler sektöründeki payının arttırılması amaçlamıştır.
Projenin bütçesi 469.865,85 TL’dir. Bu tutarın %75’i olan 352.399,39 TL’lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kurumumuza hibe edilmiştir. Proje Bütçesinin %25‘lik kısmı olan 117.466,46 TL’lik kısmı da kurumumuzun bütçesinden karşılanmıştır.
Dupnisa Mağarası 15 Mayıs – 15 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilere açık bulunmaktadır. 2015 yılında Dupnisa Mağarasını yerli ve yabancı 43.652 turist ziyaret etmiş olup, toplam 186.304,00 TL gelir elde edilmiştir. Kaldı ki İdaremiz tarafından proje bedeli olarak karşılanan 117.466,66 TL kendini bir yıl içinde amorti etmiştir.
Bu projenin gerçekleşmesi ile Dupnisa mağarası ve etki çemberi içerisinde yer alan dört orman köyünün turizm alt yapısı güçlendirilerek turizm odaklı kırsal kalkınmanın ilk adımı atılması sağlanmıştır.
Trakyanın turizme açılmış tek mağarası olan Dupnisa Mağarasının çevresi düzenlenerek, ekolojik turizm odağı haline getirilmiştir. Dupnisa Mağarası güzergahı üzerinde bulunan ve yüksek turizm potansiyeline sahip Çukurpınar, Beypınar ve Armağan Köylerinde turistler ve yerel halk için ortak turizm meydanları yaratılarak köylerin eko-turizm durak noktaları haline getirilmesi sağlanmıştır.
İl Özel İdaresi olarak, Trakya Kalkınma Ajansıyla yaptığımız iş birliklerine ve gelecek dönem proje çağrılarına istinaden yeni projelerle hizmetlerimize devam edeceğiz.
Bu projenin yapımında emeği geçen başta Sayın Valimize, Sayın Vali Yardımcımız Günay Öztürk’e, İl Genel Meclis Üyelerimize ve projede emeği geçen tüm personelimize teşekkür eder, projenin ilimize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN yaptığı konuşmada;
Projenin Bölgemize yapacağı olumlu katkıları anlattı.
Ardından İl Özel İdaresi Strateji ve Geliştirme Müdürlüğü personeli Şehir Plancısı Şeyda SAVAŞAN tarafından “Dupnisa Mağarası ve Yakın Çevresindeki Köylerin Eko-Turizme Kazandırılması Projesi ” ile ilgili slayt gösterisi gerçekleştirilerek toplantı sona erdi.
Toplantının ardından katılımcılara,proje uygulama alanları içinde bulunan Çukurpınar, Armağan, Beypınar Köyleri ile Dupnisa Mağarası ve etrafında yapılan çalışmaları incelemek üzere bir gezi düzenlenerek ARMAĞAN Köyünde yemek ikram edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here