Dupnisa Mağarası, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi

10
* Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akaya; “Mağaranın daha güzel hizmet vermesi için çalışacağız” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde, Trakya’nın turizme açılan tek mağarası olan Dupnisa Mağarası’nın Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildiği bildirildi.
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, yaptığı açıklamada, Sarpdere Köyü’ndeki Dupnisa Mağarası’nın Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiğini söyledi.
Akkaya, 60 bin yarasanın yaşadığı mağarayı devralmalarıyla birlikte ilk olarak çevre düzeni, ışıklandırma, gezi yolları, yön ve tanıcı levhaları elden geçireceklerini belirtti.
Bunları sağladıktan sonra mağaranın daha güzel hizmet vermesi için çalışacaklarını vurgulayan Akkaya, şöyle devam etti:
“1995’te turizme kazandırma çalışmalarına başlanan 2 bin 720 metrelik Dupnisa Mağarası’nın, yarasaların doğal yaşamlarını sürdürebilmesi için sadece 450 metrelik bölümü 2003’te turizme açılmıştı. Yarasalar için “Yer altı Cenneti” niteliğindeki mağara, kuru, sulu ve kız mağarası olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Mağaranın gezilebilmesi için 270 merdiven kullanılıyor.”
Bakanlığın, mağaranın tanıtımı ve turizme daha fazla katkı sağlaması için 2 milyon TL ödenek ayırdığını ifade eden Akkaya, ”Mağaranın 168 bin 528 metrekarelik alanı Kültür ve Turizm Bakanlığına, 16 bin metrekaresi de İl Özel İdaresine verildi. Özel İdare ile ortaklaşa çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Geçen aylarda İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nden yetkililerin gelerek bölgede incelemede bulunduğunu anlatan Akkaya; “Yapılacak çalışmalarla turist sayısı artırılacak. Bölgeye gelen turistler, rehbere ihtiyaç duymadan rahatlıkla mağarayı gezebilecek. Trakya’nın sembolü mağaranın, gelecek yıl daha fazla ilgi göreceğine inanıyoruz” diye konuştu. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here