Dupnisa 23 Mayıs’ta açılıyor

4
* Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Sarpdere Köyü’nde bulunan Dupnisa Mağarası Mağara Turizmi meraklılarının ziyaretine açılıyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy’e bağlı Sarpdere Köyü’nde bulunan Dupnisa Mağarası’nın ne zaman açılacağı merak konusu olmuştu. Önceki haftalarda açılmamasına rağmen Dupnisa Mağarası çok sayıda araç ve araçların içerisinde yüzlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştı. 
Beklenen haber nihayet geldi. Kırklareli Valiliği, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kırklareli İl Özel İdaresi, Kırklareli Üniversitesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) ve Demirköy Belediyesi işbirliği ile 23 Mayıs 2015 Cumartesi günü Dupnisa Mağarası’nın Sezon Açılışı ve Turizm Şenlikleri düzenlendi. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile 23 Mayıs’ta başlayacak olan Dupnisa Mağarası Sezon açılışı ve Turizm Şenlikleri açılış konuşmalarının ardından kurdela kesim töreni yapılacak. Yöresel ürün stantlarının yanı sıra, müzik şöleni de yapılacak. Programa emeği geçenlere plaket verilecek. Mağaranın açılışında Trakya Yemekleri Fotoğraf Sergisi”de yer alacak. Doğacılar Kamp Etkinliği’nde bulunacaklar.
Kırklareli’de mağara turizmi denince ilk akla Dupnisa Mağarası gelmektedir. Geçen yıl resmi kesilen bilet kayıtlarına göre 180 bin kişinin ziyaret ettiği görüldü. Bu yıl ziyaretçi sayısının daha da artması bekleniyor. 2003 yılında turizme açılan sulak alan niteliğindeki Dupnisa Mağarası Kırklareli’de yer alan önemli mağara ekosistemlerindendir. Istranca Dağlarının gerin vadilerle yardığı Demirköy İlçesi’ne bağlı Sarpdere Köyünün güneybatısında yer alır. 
Mağaranın toplam uzunluğu 2 bin 720 metredir. Üst katından kur ve Kız Mağarası, 50-60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı bir yer altı nehri akar. Deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunur. Son noktası ise girişten 61 metre daha yukarıda bulunur. Kız Mağarası, içinde yaşayan yarasaların yoğunluğu nedeniyle Mayıs Ayı’nın 16’sına kadar kapanır. Dupnisa Mağarası’nda yaklaşık 60 bin yarasa ile 184 mağara omurgasızın yaşaması önemli bir yer altı habitatı olduğunu göstermektedir. 
Türkiye Mağara Literatürü’nde en bilinen mağaralar arasında yer alan Dupnisa Mağarası içinde, sürekli akışa sahip yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer 2 metreye ulaşan göletler bulunmaktadır. Kuru ve Sulu Mağaralar’da süt beyazından kırmızı ve kahverenginin her tonundan renge sahip dev sarkıtlar, dikit ve sütunlar ile damla taş havuzları yer alır. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here