Dünyaca ünlü Profesör Vaughan’dan Pazarlama Teknikleri

42
Genç Üniversiteli Cevherler (GÜÇ) Kıtalararası İş Kongresi 2011 kapsamında Kırklareli Üniversitesi öğrencilerine Dünyaca ünlü Profesör Huberat Vaughan’dan “Yenilikçi Pazar Projeleri Yönetimi” semineri verildi.
HABER MERKEZİ
Genç Üniversiteli Cevherler (GÜÇ) Türkiye tarafından organize edilen Kıtalararası İş Kongresi 2011’in dört etaplık eğitim programının ilk etabı olan Çin Etabı 19 Ekim 2011 Çarşamba günü Kırklareli’de yapıldı. Seminer Kırklareli Üniversitesi öncülüğünde saat 10.00’da Rektörlük Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleşti.
Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’ın açılış bölümüne katıldığı kongrede Çin’in Beijing Kenti’nde bulunan Tsınghua Üniversitesi Uluslararası Mühendislik Enstitüsü Proje Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Hubert Vaughan “Yenilikçilik ve Pazar Projeleri Yönetimi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. 
* “Bu tarz faaliyetler üniversitelerin önemini artırıyor” 
Kongrede ilk olarak açılış konuşmaları yapıldı. İlk konuşmayı Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç yaparak şunları kaydetti;
“Geçen yıl Genç Üniversiteli Cevherler toplantısının ilkini gerçekleştirdik. Son derece iyi bir toplantı oldu. Tam bir yıl doldurmadan bu toplantının ikincisini gerçekleştirdik. Bu toplantımızı çok uzaktan sunum yapmak için gelen değerli bir misafirimiz ile gerçekleştireceğiz. Profesör Hubert Vaughan’a katılımından dolayı teşekkür ediyorum.
Üniversite nedir diye anlatmaya çalışırsak uzun süre konuşmak gerekir. Ama bazen anlatmak yerine düzenlenen etkinlikler ve yürütülen başarılı faaliyetler ile üniversitenin nen olduğu daha iyi kavrarız. Şu anda o faaliyetlerden birisini gerçekleştiriyoruz. Üniversitenin ne olduğu birde bu şekilde anlatılmış oluyor. Bu tarz faaliyetler üniversitelerin önemini ortaya koymaktadır. Bu etkinliğe katılmak üniversitede olmaktan dolayı duyulan memnuniyeti arttırarak insanın daha iyi hissetmesini sağlar. Bu faaliyete gösterilen yoğun ilgi üniversiteli olma yolunda ne kadar öneli adımlar atıldığının göstergesidir. Katılımdan dolayı tüm öğrencilere teşekkür ediyorum. 
Çin’den buralara kadar gelerek bize değerli bilgilerini sunacak olan Profesör Hubert Vaughan bizlere İnovasyon yani yenilikçilik hakkında bir sunum yapacak. Kendisi İnovasyon Yönetimi konusunda uzman, kendisini bu alanda geliştirmiş ve bu alanda uluslar arası bir isim haline gelmiş GÜÇ Türkiye organizasyonu bu değerli uzmanı bizler ile buluşturuyor. Profesör Hubert Vaughan’ın yaptığı sunumun ardından kendisine soru sorabilirsiniz. Soru-cevap şeklinde olması ile karşılıklı iyi bir paylaşım olacağını düşünüyorum.
Geçen yıl yapılan GÜÇ Türkiye programı bizlere çok faydalı oldu. Bu yılda ikicisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu programı düzenleyen GÜÇ Türkiye yöneticilerine ve çok uzaklardan gelerek bize anlatım yapacak olan Profesör Hubert Vaughan’a teşekkür ediyorum.”
* “4 etapta bir program olacak”
Daha sonra konuşan GÜÇ Türkiye Direktörü Burcu Kaya şunları kaydetti;
“İkinci bir program ile sizler ile birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bugün sizler ile Uluslararası İş Programı kapsamında Çin etabını gerçekleştireceğiz. 4 etaptan oluşan bir program oluşturduk. İlk etabımız Çin, ikinci etabımız Hindistan, üçüncü etabımız Brezilya, dördüncü etabımız Rusya, umarım bu ilk etabı gerçekleştirdikten sonra diğer üç etabı da Kırklareli Üniversitesi’nde düzenleyeceğiz. 4 etaba ev sahipliği yapan üniversitelerimizi Mayıs 2012’de Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştireceğimiz Uluslararası İş Zirvesi’nde ağırlayacağız.”
* “Yönetim sadece ofis yönetmek değildir”
Tsınghua Üniversitesi Uluslararası Mühendislik Enstitüsü Proje Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Hubert Vaughan, “Yenilikçi Pazar Projeleri Yönetimi” hakkında verdiği sunumu ile ilgili şunları kaydetti;
“Günümüz pazarında bir ürünü direkt piyasaya sürmeniz mümkün olmaz. Bu ürün ile ilgili mutlaka rakipler vardır. Bir şekilde kazancı düşürerek ürünün pazarlanması gerekiyor. Ürünü piyasaya sürmeden önce ürünün pazarını araştırmalısınız veya ürün için bir Pazar oluşturulması gerekiyor. Bu konuda örnek ürün ve firmalar bulunuyor. Bu ürünlerin sürekli olarak reklamları var ve insanlar bu şekilde ürünü satın alıyorlar. Ürün pazarlamak için sadece reklamda yetmiyor. Daha ince düşünerek ürünün kaliteli olduğunu kanıtlanması gerekiyor. Ürün pazarlama için gerekli olan bu konuları yönetmek, bir araya getirerek idare etmek çok zor, ama bunun başarılması gerekiyor. Bugün burada öğrencilerimize nasıl etkili konuşulur, ürün pazarlarken nasıl etkili davranacakları hakkında bilgiler vereceğim.
Öğrenciler mezun olduklarında sadece pazarlama ve yönetim hakkında bilgi sahibi olmamaları, aynı zamanda çalıştığı ortamdaki insanları nasıl kontrol etmeleri, konusunda da bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Yönetim sadece ofis yönetmek değildir. Aynı zamanda birlikte çalıştığın insanları ürünleri ve tüm pazarı yönetmek anlamına geliyor.”
Prof. Dr. Hubert Vaughan, Türkiye’ye 4 kez geldiğini, ancak Kırklareli’ne ilk kez geldiğini belirterek, esprili bir dil ile “Kırklareli’ni çok beğendim. Bir an emekli olduktan sonra burada yaşamayı düşündüm.” ifadesini kullandı.
Verilen eğitim programı sonunda tüm katılımcılara, eğitim sunumlarından oluşan 20 soruluk Türkçe-İngilizce test uygulandı. Bu testlerde 100’lük puan sistemine göre 60 ve üzeri puan alan katılımcılara “Başarı Sertifikası” verildi. Daha az puan alan katılımcılara ise “Katılım Sertifikası” verildi.
Katılımcı öğrencilerin aldıkları sertifika, iş dünyasının her alanında tamamen geçerli uluslar arası bir özellik taşıyor. Bu geçerliliği dünyanın 145 ülkesinde faaliyet gösteren ve uluslararası kalite uygunluk firmaları arasında lider kuruluş olan Bureau Veritas tarafından onaylıdır. Programa katılan öğrencilerin bu sertifikayı özgeçmişlerinde yerli veya yabancı tüm şirketlerin iş ve staj başvurularında kullanabilecekler. GÜÇ Türkiye’nin, ülkemizdeki ilk 500 büyük şirketinin İnsan Kaynakları Direktörleri tarafından 9 yıldır yürütülen çalışmalar ile en bilinir kurum olma avantajı genç katılımcılara kullandırılacaktır. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here