Dün binlerce SESSİZ ÇIĞLIK Hızırbey’de birarada

11

Senin mekânın cennet, bunu yapana lânet…

Minik Halil İbrahim’i binler dualarla uğurladı

 

* Uğradığı hunharca ve haince saldırı sonucunda hayatını kaybeden 10 yaşındaki Halil İbrahim Aktaş’ı dün düzenlenen cenaze töreninde binler dualarla uğurladı. Minik yavruya bu eziyeti reva gören katile lanetler okundu. Törene katılanlar hep bir ağızdan idamın geri getirmesini isteyerek yetkililerden bu konuda adım atmalarını beklediklerini ifade ettiler.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçe Karacaibrahim Mahallesi’nde ikamet eden Kırklareli Valiliği İdare Kurulu Müdürü Yılmaz Aktaş ile Kur’an Kursu Öğreticisi Mürvet Aktaş’ın oğulları Halil İbrahim Aktaş 14 Mart 2014 Cuma günü eğitim ve öğretim gördüğü Atatürk Ortaokulu’ndan çıktıktan sonra ortadan kaybolmuş, Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı tüm ekipler sefer olarak gece gündüz çalışarak yaptığı çalışmaları kapsamında 17 Mart 2014 Pazartesi günü saat 16.30 sıralarında Karahıdır Polis Lojmanları ile Kırklareli Mezarlığı arasındaki tarlalık alanda haince ve hunharca bir şekilde öldürülmüş olarak bulunmuştu.
* Katil zanlısı Yaşar Türk cezaevinde
Aynı gün olayın faili olarak Kırklareli Merkez İlçe’ye bağlı İnece Beldesi nüfusuna kayıtlı 51 yaşındaki Yaşar Türk gözaltına alındı. Emniyet merkezinde alınan ifadesinde Aktaş’ı öldürdüğünü itiraf ettiği ve çocuğu; “Sana köpek tasması alacağım" diyerek kandırdığını söylediği öğrenilen Yaşar Türk nöbetçi mahkemece "Adam öldürme suçundan" tutuklanarak cezaevine gönderildi.
* Kırklarelililer Aktaş Ailesi’ni acı günlerinde yalnız bırakmadı
Olayın duyulması üzerine aynı akşam saat 21.00 sıralarında Vilayet Meydanı’nda toplanan Kırklareli halkı hep birlikte sessiz yürüyüşe geçerek, merhum Halil İbrahim’in ikametine kadar yürüdüler. Evin önünde toplanan kişiler, emekli imam Ahmet Doğan ile Halil İbrahim Aktaş için dua etti. Doğan, gruba yönelik konuşmasında, acıların paylaştıkça azaldığını, sevinçlerin paylaştıkça arttığını söyledi. Acıların en büyüğünü yaşayan Aktaş çiftine Allah’tan sabır dileyen Doğan; “Hiçbir anaya, babaya Rabbim böyle bir acı göstermesin temennisinde bulunuyorum. Bu insanlığın bütün yaralarına merhem olmak için İslam lazım. Güzel Müslüman olamayışın neticesinde analar ağlıyor, babalar ağlıyor" diye konuştu. Bu sırada çocuğunun ölüm haberini İstanbul’da aldığı öğrenilen baba Yılmaz Aktaş, gözyaşları içerisinde evine geldi. Aktaş’ın ayakta durmakta güçlük çektiği görüldü. Kalabalık grup daha sonra evin önünden ayrılarak Şehit Hayrettin Yesin Polis Merkezi Amirliği önüne yürüdü. Amirlik önünde, "Halil’e uzanan eller kırılsın", Katili bize verin" şeklinde slogan atan grup, yeniden Vilayet Meydanı’na yürüdü, buradan olaysız şekilde dağıldı.
* Minik Halil İbrahim’in cenazesinde gözyaşları sel oldu aktı
Aktaş’ın 18 Mart 2014 Salı günü öğlene doğru Kırklareli Devlet Hastanesi morgundan alınan cenazesi, ilk olarak Karacaibrahim Mahallesi Maksutbey Sokak’taki evinin önüne getirildi. Burada dua edilmesinin ardından cenaze, Hızırbey Camisi’ne götürüldü.
Haince ve hunharca, insanlık dışı bir şekilde saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden 10 yaşındaki Halil İbrahim Aktaş için 18 Mart 2014 Salı günü öğle namazını müteakiben Hızırbey Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Camideki törende, Halil İbrahim Aktaş’ın babası, annesi, ağabey ve ablası taziyeleri kabul etti.
Düzenlenen törene; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, CHP Kırklareli Milletvekili ve Kırklareli Belediye Başkan Adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu, AK Parti Kırklareli Belediye Başkan Adayı Selahattin Minsolmaz, MHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Derya Bulut, Vali Yardımcıları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Siyasi Partilerin, Odaların, Derneklerin ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın Başkan ve Yöneticileri, öğrenciler ile binlerce Kırklarelili katıldı.
Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak’ın cenaze namazı öncesinde yaptığı konuşma ders niteliğindeydi. Müftü Bayrak’ın söylediği sözler üzerine cenaze törenine katılan özellikle de bayanların gözyaşları sel olup aktı.  Aktaş’ın cenazesi, öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra şehir mezarlığında toprağa verildi.
Cenaze törenine katılmak üzere Hızırbey Camii önünde toplanan kalabalık içerisinden bayanlar yaşanan bu haince ve hunharca saldırıyı gerçekleştiren katilin gereken cezayı alması için idamın geri getirilmesini istediler. Bu isteğe diğer katılımcılarda “İdam İsteriz” diyerek destek verdiler. Yetkililerden idamın getirilmesi için istekte bulundular. (Savaş Eskici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here