Düğüncülü’de Limagrain’den Hasat Günü”

19
* Babaeski’nin Düğüncülü Köyü’nde, Dünya Tohum Sektörünün Lider Kuruluşlarından olan (LG) Limagrain Tohum Islah ve Üretim San. Tic. A.Ş., Clearfıeld teknolojisine uygun Hibrid Ayçiçeği Tohumu çeşitlerinden biri olan LG 5542 CL çeşidi için “Hasat Günü” etkinliği düzenledi. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski’nin Düğüncülü Köyü’nde, Dünya Tohum Sektörünün Lider Kuruluşlarından olan (LG) Limagrain Tohum Islah ve Üretim San. Tic. A.Ş., Clearfıeld teknolojisine uygun Hibrid Ayçiçeği Tohumu çeşitlerinden biri olan LG 5542 CL çeşidi için “Hasat Günü” etkinliği düzenledi. 
Düzenlenen “Hasat Günü” Etkinliği’ne; Limagrain Trakya Pazarlama Koordinatörü Ziraat Mühendisi Bertan Beycan Öztürk, Limagrain Edirne Bölge Müdürü Ziraat Mühendisi Cüneyt Deniz, S.S. 132 No.lu Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mülayim Güler, Düğüncülü Köyü Muhtarı Ümit Erenler, Müsellim Köyü Muhtarı Arif Okumuş ve çok sayıda Babaeski, Alpullu Beldesi, Sinanlı Köyü, Kuleli Köyü, Ağayeri Köyü, Düğüncülü Köyü, Pancarköy, Müsellim Köyü, Sofuhalil Köyü’nden gelen çiftçiler katıldı.  
“Hasat Günü” etkinliği başlamadan, Limagrain Personeli gelen çiftçileri doğru hasat tahmini için kayıt altına aldı. 
Düğüncülü Köyü girişinde, Çiftçi Remzi Vardar’a ait olan LG 5542 CL ekili 14 dekar tarlada düzenlenen “Hasat Günü” etkinliğinde, LG 5542 CL ekili tarla biçerdöver ile biçilerek verim ve yağ sonucu için Yağlı Tohumlar alım yerine götürüldü. 
Yapılan hasadın sonunda ise çiftçi Remzi Vardar’a ait tarlada 325 kg/da verim alındı. Yapılan Laboratuar Analizi sonunda da yağ oranının %44,5 olduğu tespit edildi. O bölgede en yüksek verim ve yağ sonuçlarının alındığı LG 5542 CL çeşidinde verimlerin 250-370 kg/da arasında değişmekte olduğu yağ oranlarının ise %44-48 oranında değişiklik gösterdiği çiftçiler tarafından dile getirilmektedir.
Limagrain Trakya Pazarlama Koordinatörü Ziraat Mühendisi Bertan Beycan Öztürk, “Hasat Günü” Etkinliği’nde yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Dünya Tohum Sektörünün Lider Kuruluşlarından olan (LG) Limagrain Tohum Islah ve Üretim San. Tic. A.Ş. Türkiye ve Trakya’da ayçiçeği pazarının lideridir. Ayrıca bu yıl Limagrain Türkiye tarafından Karacabey’de faaliyette olacak Türkiye’nin en büyük tohumluk eleme tesisinin temelinin atıldığı ve 2015 yılında bu tesisin faaliyette olacağını büyük bir gururla söyleyebilirim.  Limagrain Tohum tarafından üretilen LG 5542 CL, Clearfıeld teknolojisine uygun bir Hibrid Ayçiçeği Tohumu çeşitidir. Yabancı ot ve orobanj problemi olan her alanda güvenle ekimi yapılmaktadır. Yüksek verimi ve yüksek yağ oranı sayesinde üreticiler tarafından beğeniyle kullanılmaktadır. Veremotuna yüksek derecede toleranslı ve aynı zamanda Clearfield teknolojine uygun olan bu çeşitleri Dünya’da Limagrain SUNEO adı altında pazara sunmuştur. LG 5542 CL çeşitinde ot varsa ilaç atılır, yoksa atmaya gerek yoktur. Veya ilaç sadece otlu bölgeye atılarak ot yoğunluğuna göre ilaçtan tasarruf sağlanır. Mildiyo (Köse) hastalığına yüksek seviyede toleranslıdır. Verem otuna (Orabanş) yüksek seviyede toleranslıdır. Orta erkencidir. Kurağa yüksek derecede toleranslıdır. Orta boylu sağlam gövdelidir. Büyük tablalı ve ortasına kadar tane doldurulabilir. Hektolitre ağırlığı, tane verimi ve yağ oranı yüksektir. %43-50’e kadar yağ oranı alınabilir. Güneş yanıklığını ve kuş zararını önleyebilecek şekilde tablası eğiktir. Tohumun, toprak seçiciliği yoktur, uyum kabiliyeti yüksektir. Tohumun, topraktan çıkışı ve sürme gücü yüksek, gelişimi hızlıdır. Tavsiye edilen ekim mesafeleri; sıra arası 70 cm olmak üzere sıra üzeri mesafe sulanabilen arazilerde 24-26 cm sulanmayan arazilerde ise tarlanın yapısına göre değişmekle birlikte 28-33 cm’dir. Seyrek ekimler önerilmez.” 
Limagrain Personeli tarafından biçilen hasadın dekarını en iyi doğru tahmin yapan, Kazım Kızıltan (Düğüncülü Köyü), Günay Durgut (Düğüncülü Köyü), İsmail Hersek (Düğüncülü Köyü) ve İsmail Akarca (Ağayeri Köyü) adlı 4 çiftçiye, yeni ekim sezonunda ekilmek üzere 5’er kilo LG 5542 CL Hibrid Ayçiçeği Tohumu çeşidi verildi. 
Etkinliğin sonunda, Hasat Gününe katılan çiftçilere, ürünler ile ilgili tanıtıcı broşür ve şapka dağıtılarak, etli pilav ve ayran ikramında bulunuldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here