Dubnisa Mağarası ziyaretçi rekoru kırıyor

48
Türkiye’nin en uzun mağarası özelliğini taşıyan Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Sarpdere Köyü’ndeki Dubnisa Mağarası’nın ziyaretçi sayısı her genç yıl artıyor.
HABER MERKEZİ
Türkiye’nin en uzun mağarası özelliğini taşıyan Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı Sarpdere Köyü’ndeki Dubnisa Mağarası’nın ziyaretçi sayısı her genç yıl artıyor.
Yarasaların üremesi amacıyla her yıl belirli aylarda ziyarete kapatılan mağara, 15 Mayıs’tan itibaren gezilmeye başlandı. Dubnisa Mağarası Trakya’nın turizme açık tek mağarası olan turizm açısından çok önemli bir konuma sahip. Yarasaların üremesi amacıyla her yıl belirli aylarda ziyarete kapatılan Dubnisa Mağarası açıldığı günden beri 80 bin kişi gezdi. Mağara turizme kapanana kadar ziyaretçilerin devam etmesi bekleniyor.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kırklareli İl Özel İdaresi’nin çalışmaları ile turizme açılan, 2 bin 720 metreden oluşan mağaranın 500 metrelik bölümü turizme açık. Diğer bölümüne ise sadece profesyonel mağaracılar girebiliyor. Yer altı mağarasının 3 girişi var. Girişten itibaren 1000 metresi sulu olan mağarada 16 türde yaklaşık 33 bin yarasa bulunuyor. Yarasalar, yaz döneminde depoladıkları besinlerle hayatlarını sürdürüyorlar. Yazın enerji depolayan yarasaların kış uykusunda ürkütülmemesi gerekiyor. Çünkü, ürkütüldüklerinde stresten hayatların kaybedebiliyorlar. Yarasalar enerji harcadıkları için de güçsüz düşüp ölebiliyorlar. 
Mağarada yaşayan Yarasaları korumak amacıyla kışın turizme kapatılan mağara 15 Mayıs’ta açıldıktan sonra ziyaretçi akınına uğruyor. Mağarayı gezip gören ziyaretçiler mağaradaki sarkık ve dikiklerin güzelliğine hayran kaldıklarını belirtiyorlar. Dağın alt kısmından girip zirveye mağaranın içinden ulaşan misafirler bunun çok ayrı bir duygu olduğunu ve gelip herkesin görmesi gerektiğini söylüyorlar. Dubnisa’da bu güzellikleri gördüğümüz gibi dere boyunda pikniğimizi yapıp ailece eğlenme imkanına da sahip olduklarını anlatıyorlar. Bu yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan mağaranın gelecek yıl ziyaretçi sayısında artış bekleniyor. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here