Dr. Selvi;: “Kırklareli’nin yaşam standardını değiştirmesi gerekiyor”

14
Kırklareli Sağlık Müdürü Dr. Ali Fatih Selvi, "Dolaşım sistemi hastalıklarıyla karşılaşmamak için Kırklareli’nin yaşam standardını değiştirmesi gerekiyor" dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Sağlık Müdürü Dr. Ali Fatih Selvi, "Dolaşım sistemi hastalıklarıyla karşılaşmamak için Kırklareli’nin yaşam standardını değiştirmesi gerekiyor" dedi.
Selvi yaptığı açıklamada, Kırklareli’nde her iki kişiden birinin dolaşım sistemine bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini söyledi. 
Dolaşım sistemi hastalıklarının sıklıkla görülmesindeki temel etmenlerin kentli yapısı, tütün tüketimi, hareketsiz ve düzensiz beslenmeden kaynaklandığını ifade eden Selvi, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmalara göre Kırklareli nüfusunun yüzde 50,4’ünün dolaşım sistemi hastalıklarına yakalandığını belirtti.
Sağlıklı bir yaşam için düzenli bir hayat tarzı oluşturulması gerektiğini vurgulayan Selvi, şöyle konuştu:
"Kırklareli insanının kendine özgü kültürel yapısı var. Kırklareli halkının kentli yapısı, tütün tüketimi, hareketsiz ve düzensiz beslenmesi beraberinde dolaşım sistemi hastalıklarını getiriyor. Ölümlerin yüzde 50,4’ü bu hastalığa bağlı rahatsızlıklardan kaynaklanıyor. Hareketsiz ve düzensiz beslenme, obezite ile kalp ve damar hastalıklarını tetikliyor. Dolaşım sistemi hastalıklarıyla karşılaşmamak için Kırklareli’nin yaşam standardını değiştirmesi gerekiyor."
Selvi, Kırklarelililerin yemek kültürünü yeniden düzenlemesi gerektiğini vurguladı. İnsan sağlığı için büyük bir tehdit olan kızartma ve bol yağlı yemeklerin tüketildiğini ifade eden Selvi şunları kaydetti:
"Amacımız görünüm olarak insanların zayıflaması değil, kişilerin daha sağlıklı olabilmesi için dengeli beslenmesidir. Bu bölgede özellikle kadınlar diğer illere göre daha hareketsiz. Kadınların daha hareketli olmalarını sağlamalıyız. Hareket, dolaşım sistemi hastalıklarını büyük oranda etkiliyor. Kaliteli bir yaşam sürebilmek için tütün tüketimini azaltarak, hareket ederek ve obeziteyle mücadele ederek dolaşım sistemi hastalıkları oranını ciddi düzeyde düşürebiliriz." (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here