Dr. Cerit: “Keneye karşı açık renkli kıyafet giyin”

20
Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, keneye karşı açık renkli kıyafet giyme önerisinde bulundu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, keneye karşı açık renkli kıyafet giyme önerisinde bulundu.
Cerit yaptığı açıklamasında, kenelerden geçen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nın (KKKA) zaman zaman istenmeyen sonuçlara neden olduğunu ve ölüme bile yol açtığını söyledi.
Vücuda yapışan bir kenenin 6 saat içerisinde çıkarılması gerektiğini belirten Cerit, şöyle konuştu:
"Trakya Bölgesi’nde özellikle çiftçilik ve besicilikle uğraşan kişilerin kene konusunda daha dikkatli olması gerekiyor. Kenelere karşı açık renkli kıyafetler giyilmeli. Keneler kahverengimsi olduklarından, açık renkli giysilere tırmanmaya başladığını görme şansımız daha fazla. Keneler doğada yaşayan canlılar. İnsanlarla buluştuğu noktalar var. Kenelerden korunmanın yollarını bilirsek, keneyle mücadelede büyük yol katetmiş oluruz." 
Cerit, vücuda yapışan kenenin ip, eldiven veya poşet yarımıyla çıkarılması gerektiğini vurguladı. Vücuduna kene yapışan kişinin kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmasını öneren Cerit, şöyle devam etti:
"Hayvancılıkla uğraşan kişiler daha dikkatli olmalılar. Hayvanlarını doğaya beslenmek için bıraktıklarında, kenelerde hayvanların vücutlarına yapışabiliyor ancak hayvanlarda KKKA Hastalığı görülmüyor. Bu risk hayvanlardan insanlara geçtiği zaman başlıyor. Besicilerimiz belirli aralıklarda hayvanlarının kulaklarını ve memelerini kontrol etmeli. Hayvan barınaklarının özellikle kireçlenmesi ve temizlenmesi önemlidir. Hayvanlar ahırlara sokulurken kesinlikle ilaçlanmalı. Çiftçilerimizde tarlalarında çalışırken ve evlerine geldiklerinde vücutlarını kontrol etmeliler. Pantolon paçalarını çorapların içerisine sokmaları faydalı olacaktır."
Cerit, KKKA Hastalığı’nın boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, halsizlik, burun ve diş eti kanaması gibi belirtiler gösterdiğini kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here