Dr. Cerit; “Kanser, sebebi bilinen ölümler sıralamasında 2. Sıra’da yer alıyor”

37
Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit “Dünya Kanser Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit “Dünya Kanser Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Ülke genelinde yılda yaklaşık 170.000 kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmektedir. Bölge ya da şehirlerimiz arasında kanser sıklığı açısından anlamlı farklılıklar yoktur. Bununla beraber, ülkemizdeki kanserlerin önemli bir kısmı sigara ve obesite ile ilişkilidir. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunun %90-95’inden sorumludur. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azaltır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilir, Tarama Programları’na katılarak erken teşhisle yaşam süremizi uzatabiliriz. Ülkemizde, Kanser Daire Başkanlığımızın da üyesi olduğu Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) (http://www.worldcancerday.org/) geçen yıl olduğu gibi 2014 Dünya Kanser Günü’nde de kanser hakkında yanlış bilinenler teması üzerinde durmaktadır. Ülkemizde de, dünya genelinde kanser konusunda bazı yanlış bilinen doğruları vurgulamak gerekmektedir.
Bunlar;
Yanlış-1: Kanser hakkında konuşmamıza gerek yok!
Doğrusu: Kanser, özellikle de bazı kültür ve çevrelerde hakkında konuşulması çok zor bir konudur. Bu hastalıkla açık bir şekilde uğraşmak; hem hasta kişinin hem de toplum ve politika seviyesinde sonuçları iyileştirir.
Yanlış-2: Kanserin hiçbir belirti ya da bulgusu yoktur!
Doğrusu: Pek çok kanser için, uyarıcı belirti (kişinin kendinde hissettiği) ve bulgular (hekimin kişide tespit ettiği) vardır. Bu işaretleri izleyerek erken teşhis mümkün olabilir. Erken teşhisin faydaları zaten tartışma konusu bile değildir.
Yanlış-3: Kanser için yapabileceğim hiçbir şey yok!
Doğrusu: Hem kişi hem de toplum ve politika bazında doğru strateji ile yapılabilecek çok şey mevcuttur. En sık görülen kanserlerin en az üçte biri önlenebilir.
Yanlış-4: Kanser tedavisi alma hakkım yok!
Doğrusu: Bütün insanlar kanıtlanmış ve etkin kanser tedavisini eşit koşullarda ve herhangi bir bedel ödemek zorunda kalmadan alma hakkına sahiptir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.