Dr. Cerit; “Kadına şiddet küresel bir sorundur”

18
“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” nedeniyle Kırklareli İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, kadına şiddete hayır yürüyüşü düzenledi.
HABER MERKEZİ
“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” nedeniyle Kırklareli İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, kadına şiddete hayır yürüyüşü düzenledi.
25 Kasım 2014 Salı Günü Anıt Kültür Parkı’nda başlayan yürüyüş öncesi Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit bir basın açıklaması yaptı. Cerit basın açıklamasında şunları kaydetti;
“Ulusal ve uluslararası tüm pozitif gelişmelere rağmen, kadına yönelik şiddet, ülkemizde ve tüm dünyada halen önemli sorunlar arasında yer almaya devam etmektedir. Küresel bir sorun olarak aile içi kadına yönelik şiddet, ülkemizde de mücadele edilmesi gereken ciddi bir toplumsal sorundur. Toplumsal yaşamın her aşamasında rastlanan kadına yönelik şiddet olgusu; kadının maddi ve manevi bütünlüğüne ağır zarar vermesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olmasının yanı sıra, kadının toplumsal yaşama aktif katılımının Önüne geçerek sosyal ve ekonomik kalkınma Önünde bir engel teşkil etmektedir. Bu çerçevede yürütülecek çalışmalarda, disiplinler arası bir yaklaşımla, ilgili tüm tarafların önleme, koruma, cezalandırma, sosyo-kültürel, eğitsel ve politik boyutuyla sürecin içinde yer alması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çok boyutlu bir toplumsal sorun olan kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak, ancak toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ve bütüncül bir yaklaşımla mümkündür. 25 Kasım, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındahk yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen bir gündür. Tüm kadınlarımıza şiddetsiz dolu günler diliyoruz.” 
Yapılan basın açıklamasının ardından yaklaşık 100 kişilik grup Karaumur Caddesi’nden Cumhuriyet Caddesi’ne kadar yürüyüş geçekleştirdi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here