“Dowm Sendromu hastalık değildir”

116
* “Dowm Sendromu Haftası” etkinlikleri kapsamında Ayışığı Özel Sporcular Spor Kulübü Eğlenti Cafe sponsorluğunda bir kahvaltı programı düzenledi. Programda bir konuşma yapan Dernek sekreteri Yeliz Uçan; “Dowm Sendromu bir hastalık değildir. Çoğunlukla hafif ve orta seviyeli öğrenme güçlüğü gibi sorunlar taşır” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede yaklaşık 1 yıldan bu yana faaliyet gösteren Ayışığı Özel Sporcular Spor Kulübü Eğlenti Cafe sponsorluğunda “Dowm Sendromu Haftası” Etkinlikleri kapsamında kahvaltı düzenledi. 20 Mart 2015 Perşembe günü düzenlenen kahvaltıya; Kırklareli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Taner Özgüven, Kırklareli Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Göksel Baytok, Ayışığı Özel Sporcular Spor Kulübü Başkanı Nihal Bircan, Ayışığı Özel Sporcular Spor Kulübü Sekreteri Yeliz Uçan, Kurucu Üye Demet Türkyılmaz, Dowm Sendromlu çocuklar ve aileleri katıldı. 
* “Uçan Dowm Sendromu bir hastalık değildir.”
Kahvaltı öncesi bir açıklama yapan Ayışığı Özel Sporcular Spor Kulübü Sekreteri Yeliz Uçan, Down Sendromu’nun genetik bir düzensizlik sonucu 21. Kromozom Çifti’nde fazladan 1 Kromozom bulunması durumunda ve bunun sonucu olarakta ortaya çıkan genetik bir farklılık olduğunu söyledi. 
Uçan konuşmasının devamında şunları kaydetti; “Dowm Sendromu bir hastalık değildir. Çoğunlukla hafif ve orta seviyeli öğrenme güçlüğü gibi sorunlar taşır. Çocukluğun erken dönemlerinde sağlanacak olan ve tıp desteği ile erken müdahale sayesinde Dowm sendromlu insanlar destekle toplumla bütünleşik bir hayat kurabilir.” 
Yapılan konuşmaların ardından kahvaltıya geçildi. Daha sonra kahvaltıya katılan Kırklareli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Taner Özgüven çocuklara hediyeler verdi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.