“Donmuş Bal, Doğal Bal’dır”

23
* Hakiki bal ile hakiki olmayan balı bir birinden ayırt etmenin analiz yapılmadan mümkün olmadığını belirten Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rıdvan Ulus, Donan Bal’ın Doğal ve Hakiki Bal olduğunu belirtti.


HABER MERKEZİ
Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rıdvan Ulus, hakiki olmayan balı analiz etmeden hakikisinden ayırmanın zor olduğunu belirtti. Balın kokusunu, kıvamını benzeterek iki çeşit sahte bal satıldığını belirten Ulus, Donmuş balın doğal ve hakiki bal olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Tüketicilerimiz hakiki bal ile hakiki olmayan balı kolay kolay birbirinden ayırt edemezler. Bunların ayırt edilebilmesi için analiz yapılması gerekir. Çünkü fazla bal elde etmek amacı ile kovanların yakınına şekerli su koyanlar olduğu gibi, mısır ve ya şeker pancarından elde edilen glikoza; polen koku maddesi, renk maddesi ilave edilerek bal diye piyasaya sürülen sahte ballarda var.
Ama en hakiki bal donan baldır. Ancak tüketicilerimiz yanlış bilgilendirmeden dolayı Donan balın sahte bal olduğuna inanıyorlar. Bu sebeple üreticiler ellerinde bulunan donmuş balları ısıtarak piyasaya sürüyor. Durum böyle olunca da hakiki bal ısınma sonucunda içerisinde bulunan, glikoz, fruktoz, amino asit ve enzimlerin miktarı düşüyor. Böyle olunca da balın insan vücuduna verdiği yarar ortadan kaybolmuş oluyor. Bundan dolayı üreticilerimiz ballarını ısıtmadan, donmuş halde piyasaya sürmelidir.
Bunun yanında ülkemizin önde gelen saygın Bal Satıcısı Markalarda Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de donmuş bal satmalıdır. Çünkü artık dünyada doktorlar eskisi gibi hastalıkların tedavisinde antibiyotik ilaçları vermiyor. Hastalıkların tedavisi de başta hakiki bal olmak üzere çeşitli doğal maddelerden sağlanıyor. Çünkü donmuş bal doğal ve hakiki baldır.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here