“Dondurma ve Buzlu Yiyeceklere dikkat!”

6
Sıcak yaz günlerinin gelişiyle birlikte başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketimi de arttığını belirten uzmanlar, bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarında şunları kaydettiler:
HABER MERKEZİ 
Sıcak yaz günlerinin gelişiyle birlikte başta dondurma olmak üzere buzlu gıdaların tüketimi de arttığını belirten uzmanlar, bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarında şunları kaydettiler:
“Yeterli ve dengeli beslenme için her gün tüketilmesi gereken süt ve süt ürünleri grubunda yer alan Dondurma; Protein, Karbonhidrat ve Yağın yanı sıra A, B, C, D, E Vitaminleri, Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum, Sodyum, Potasyum, Demir ve Çinko gibi mineralleri içerir. Dondurmanın temel yapımında sütün yanı sıra Şeker, Çeşitli Meyveler,  Çikolata, Kakao, Fındık, Fıstık, Karamel vb, Glikoz Şurubu, Bitkisel Yağ, Süt Yağı, Sahlep, Kıvam Vericiler, Doğal ve Doğala Özdeş Aromalar da bulunabilmektedir. Ancak sağlıklı bir dondurma ve buzlu gıda üretiminde kullanılan bu tür katkı maddeleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından izin verilen Türk Gıda Kodeksine uygun katkı maddelerini içermelidir.  
Dondurma her ne kadar besleyici değeri yüksek bir gıda olsa da sağlıklı koşullarda üretilmemiş veya saklanmamış dondurmalar sağlığı tehdit eder hale gelebilir. Bu nedenle sağlık koşullarına uygun ortamda üretilen, gerektiği şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlarda satışa sunulan dondurmalar ve buzlu içecekler tüketilmeli; bu tür besinler güvenilir olmayan yerlerden satın alınmamalıdır. 
* “Peki, dondurmayı tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?”
Dondurma tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sağlıklı ve hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurmanın tüketilmesidir.  Bunun için de dondurmanın pastörize sütten yapılması ve hijyenik koşullarda üretilmesi çok önemlidir. Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Sağlıksız koşullarda üretilen dondurmada bakteriler kolaylıkla üreyebilir ve zevkle yediğimiz dondurma sağlığı bozucu hale gelebilir. Bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurmalar ve buzlu içecekler satın alınırken dikkatli olunmalı, güvenilir olmayan yerlerden, sokak satıcılarından dondurma satın alınmamalıdır. Paketlenmiş dondurmalar ve buzlu gıdalarda ise paket üzerindeki etiket okunmalı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı üretim/ithalat izninin olup olmadığına, son kullanma tarihine dikkat edilmeli, izinsiz ve/veya son kullanma tarihi geçmiş ürünler asla satın alınmamalıdır. Ayrıca bu tür gıdaların servis edildiği soğutucunun yeterli soğuklukta ve çalışıyor durumda olması da göz ardı edilmemelidir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here