Domuz Gribi bilgilendirmeleri devam ediyor

21
* Kırklareli’ndeki okullardaki yöneticiler Domuz Gribi konusunda bilgilendirilmeye devam ediyor.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Mili Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda dün saat 10.30’da Kırklareli Merkez İlçe Okul Müdürlükleri, okullardaki öğrencileri eğitmek amacıyla “Domuz Gribi, Domuz Gribinden Korunma ve Dezenfektasyon” konusu ile ilgili olarak bilgilendirildiler.
Toplantıyı; Kırklareli Milli Eğitim Şube Müdürü Salih Ünsal ve Kırklareli Merkez İlçe Sağlık Başkanı Dr. Dilek Civelek sunarken, toplantıya Kırklareli Merkez İlçede bulunan tüm okullardan Müdür veya Müdür Yardımcıları’nın yanı sıra birer öğretmen katıldı.
Merkez İlçe Sağlık Başkanı Dr. Dilek Civelek Domuz Gribi (H1N1) ile ilgili olarak şu uyarılarda bulundu;
* Öncelikle domuz gribi ile ilgili olarak halkımız sağdan soldan değil de yetkili ağızlardan aldığı bilgileri dikkate almalılar.
* Dünyada bir çok grip çeşidi çıktı At gribi,kuş gribi, fok gribi ve son olarak H1N1 dediğimiz domuz gribi.H1N1 ilk olarak 1918’de İspanyada ortaya çıkmış ve dünyanın 1/3 ‘ünü etkilemiş bu etkilenen kişilerden 2/3’ü hayatını yitirmiş. Yani 100 kişiden 30 kişi domuz gribi olma ihtimali var. H1N1 virüsü H1N5 karışırsa asıl dünya o zaman kırıma uğrar.
* (WHO)Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hemen hemen her ülkede şu an Domuz Gribi görülmekte.
* Eski virüslerle şimdiki virüsler arasında bir takım olumlu ve olumsuz değişmeler söz konusu bizde bu olumsuzlukları olumlu hale getirmeye çalışacağız.
* Domuz gribi görülen kişideki belirtiler nelerdir?
Ateş, Boğaz ağrısı, Öksürük, solunum zorluğu, kusma, mide bulantısı. gibi özellikler. Domuz gribinin normal griple olan farkı, domuz gribi görülen kişilerde kusma, bağırsak ağrıları ve bulantı daha fazla rastlanmakta. Tabiî ki kesin vaka için laboratuar tahlil sonuçları dikkate alınmalı.
Dezenfekte çalışmaları ve domuz gribinden korunmak ile ilgili yapılması gerekenler?
*Öncelikle kapı kolu, cam kolu, tuvalet kolu, klozet, ayna, sık kullanılan yüzeyler artı olarak okullarda sıra, masa ve benzeri yerler 1 ölçü çamaşır suyu 9 ölçü su ile olan karşımla silinmeli. 1 ölçü çamaşır suyu ve 9 ölçü su ile olan karışım yeterlidir. Aynı şekilde sınıflarda yüzey temizliği de her bir sınıf için ayrı ayrı bir kova 1/10 çamaşır suyu, 9/10 su karışımı ile temizlenmelidirler. Temizliği yapılan alanlarda hava akışı iyi bir şekilde sağlanmalıdır. Camlar açılarak hava akışı her gün tekrarlanmalıdır.
* Gene okullarda okul öncesi ile 1-2-3. sınıf öğrencilerine ayrı 4-8. sınıf öğrencilerine ayrı olmak üzere hazırladığımız sunudaki şekilde el yıkama işleminin öğrencilere tek tek uygulamalı olarak anlatılması gereklidir. Yıkama süresi en az 20-30 saniye olmalıdır. Yıkamadan sonra tek kullanımlık havlu ile eller silinmeli, musluk bu havlu ile kapatılıp ayak ile açmalı çöp kutusuna atılmalıdır.
* Millet olarak tokalaşmayı, öpüşmeyi seven bir yapıya sahibiz. Fakat bu kış mümkün oldukça nezaket kuralları çerçevesinde kimseyle tokalaşmamaya öpüşmemeye önem göstermeliyiz.
105bin kişi aşı olacak
* Domuz gribinde aşı çok önemli. Şu an Ülkemiz domuz gribi ile ilgili kırk milyon kişiye yetecek şekilde domuz gribi aşısı tahsis etti. Kırklareli’nde de il genelinde ilçeler dahil olmak üzere il etapta 105 bin kişi aşı olacak.
* Hapşırma çok önemli. Hapşıracak kişi çevresindekilere gelecek şekilde hapşırmamalı. Ağzını eliyle, mendiliyle iyi bir şekilde kapamalı. Hapşırma sırasında saatteki hızı 161 km olan virüsler çevreye yayılıyor.
Daha sonra Dr. Civelek konuşmasında; “Bu tür bilgilerin en geç Cuma gününe kadar sizler tarafından okullarda aramızda olmayan eğitmen arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize göstererek domuz gribine karşı öğrencilerimizi en iyi şekilde koruyacağız. Cuma günüde İl Milli Eğitim Müdürlüğü raporlarla bilgilendirilecek” dedi.(dy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here