“Doğup büyüdüğümüz yerlere sahip çıkmalıyız”

7
Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen Karahalil Beldesi’nin göç verdiğinin belirterek, vatandaşların beldelerine ve köylerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.
HABER MERKEZİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 Yılı Adrese Dayalı Nüfusları açıkladı. TÜİK’in verilerine göre 2011 yılında 2 bin 282 olan Karahalil Beldesi’nin nüfusu 2012 yılında 2 bin 192 olarak tespit edildi. Son bir yılda 90 kişinin Karahalil’den nüfusunu aldırdığına dikkat çeken Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen; “Bölgemizde iş sahalarının az olması, bölgemizde yaşayan vatandaşların göç etmesine neden oluyor ve bu durum bizleri üzüyor. Vatandaşın köy ve beldelerinde kalarak sahip çıkması gerekiyor” dedi.
Vatandaşların köy ve beldelerden çalışma amaçlı değil, sadece uzaklaşmak amaçlı gidebileceğini de vurgulayan Belediye Başkanı Seçen; “Geçtiğimiz günlerde bir fabrika bölgemizden işçi almak istediğini, çalışacak işçinin çok olması durumunda servis çıkarabileceğini belirtti. Bu durum bizleri sevindirirken beldemizde ve köylerde gerekli duyuruları yaptık. Fakat söz konusu işe sadece bir kişi müracaat etti. Durum böyle olunca vatandaşın çalışmak amaçlı değil de, sadece köy ve beldeden gitmek için göç etmiş olabileceği ihtimali de akıllara geliyor” dedi.
2013 yılında belde nüfusunun artması temenni eden Başkan Seçen, vatandaşı doğdukları, büyüdükleri yere sahip çıkmaya davet etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here