Doğu ile Batı’yı birleştiren ”Egnetia Yolu”

13
Geçmişte, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından kullanılan ve ”Egnetia Yolu” olarak adlandırılan Arnavutluk’tan İstanbul’a kadar uzanan tarihi yolun canlandırılması için Türkiye’ye gelen gezgin ekip, çalışmalarına başladı.

 


     İtalyan, Slovak, Yunan, Hollandalı ve İngilizlerin yer aldığı Egnetia Yolu Vakfı üyelerinden bir grup İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.
     Grubun sözcüsü Hugo Strötbaum, yaptığı açıklamasında, Arnavutluk’tan İstanbul’a kadar uzanan tarihi ”Egnetia Yolu”nu canlandırmak amacıyla üç yıl önce Egnetia Yolu Vakfı’nın (VEF) kurulduğunu söyledi.
     Geçen yıl Arnavutluk ile Makedonya’da tarihi yolda eşeklerle yürüdüklerini ifade eden Strötbaum, şöyle devam etti:
     ”Bu yol Arnavutluk’tan İstanbul’a kadar. Biz de ayni yoldan eskisi gibi mümkün olduğu kadar yürüyerek geçelim istedik. Gecen sene Arnavutluk ve Makedonya’da eşeklerle beraber yürüdük. Bu sene Yunanistan ve Türkiye’de aynı yoldan yürüyeceğiz. Şimdi İpsala’dayız. Sonra Keşan’a gideceğiz. Dağlık yerde aynı yolu 4 gün yürüyeceğiz.
     Enteresan ne varsa görmeye geldik. Eski şeyler, doğal şeyler, köy gelenekleri. Sonra Tekirdağ’a geçeceğiz. Marmara Ereğlisi’nde kazıları göreceğiz. Silivri’de de 4 gün yürüyüş yapacağız. Orada eski Anastasya Surları var. Tabiatı görme bakımından da enteresan olacak yürüyüşümüz. Köyleri görmek içinde güzel bir şey. İstanbul’da Arkeoloji Müzesi’nde bir sergi açacağız.”
     Grup sözcüsünün eşi Paula Strötbaum da, bu yolun toplumlar arasında birleştirici bir yol olmasını istediklerini bildirdi. Paula Strötbaum, ”Bu yol eski zamanlardaki gibi bizi birleştiren bir yol olsun. Beraber projeler yapıp, sergi açabiliriz. Çocuklar için eğitim projeleri yanında tarihi projeler de yapabiliriz” diye konuştu.
     İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz ile Belediye Başkanı Mehmet Karagöz’ün de ilgilendiği ekip, belediye önündeki parkta müzik gösterisi yaptı. Bu arada çocuklar da kervandakilerin çaldığı müzik eşliğinde yere döşenen tuvale resimler yaptılar.
     Egnetia Yolu kervan yolculuğu sırasında, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan ve Türkiye’de çocukların yaptığı onlarca metrelik resim, önümüzdeki günlerde Kültür Başkenti İstanbul’da sergilenecek.
* Egnetia Yolu

      Egnetia Yolu, Arnavutluk kıyılarından başlayıp İstanbul’a kadar uzanır. Batıda bu yol kısa bir deniz yolculuğu ile Appia Yoluna, doğuda ise ipek yoluna birleşir. Romalılar tarafından yapıldığı günden bu yana, 2000 yılı aşkın bir süredir Egnetia yolu Doğu ile Batıyı birleştirir. Egnetia yolu, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılardan çağımıza kadar tüm zamanların yoludur.
     Günümüzde bile, yüzyılı aşkın milliyetçilik, izolasyon ve savaşlara karşın, Egnetia yolu boyunca bölgenin kültürel birliği hala yadsınmaz biçimde halkların müzik, yemek, öykü ve daha pek çok yönüyle Balkanların zengin kültüründe yaşamaktadır.  aa

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.