Doğu; “Borsa Başkanlığına ben ve ekibim olarak talibiz”

12
* Kırklareli Ticaret Borsası Başkanlığı’nın 2 Şubat Cumartesi günü yapılacak olan Borsa Başkanlığı seçimlerinde Turhan Altıntel’in ardından Mehmet Emin Doğu da başkanlığa adaylığını açıkladı.
HABER MERKEZİ
2 Şubat 2013 tarihinde yapılacak olan Kırklareli Ticaret Borsası Başkanlığına Mehmet Emin Doğu adaylığını açıkladı.
24 Ocak 2013 Perşembe günü saat 13.30’da yapılan basın toplantısında borsa başkanlığına adaylığını açıklayan Mehmet Emin Doğu, borsa başkanlığına seçilmesinin ardından yapmayı hedefledikleri ilk işin tescil ücretlerinin binde 2’den binde 1’e düşürmek olduğunu söyledi. Ardından gerçekleştirmek istediklerinin canlı hayvan borsasını kurmak ve toprak analiz laboratuarının kurulmasını sağlamak olduğunu söyledi.
Kırklareli Ticaret Borsası’nın yeni bir kana ve değişime ihtiyacı olduğunu belirten Doğu, ticaret borsası ile ilgili hayalleri olduğunu ifade etti.
“Hayali olmayanın hedefi de olmaz” diyen Doğu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Allah kısmet ederse seçilip yönetim kurulunu ben ve ekibim oluşturursa ilk işimiz üyelerimizi rahatlatmak adına tescil ücretlerini binde 2’den binde 1’e düşürerek üyelerimizin bir nebze de olsa rahatlamasını sağlamayı hedefliyoruz. Borsa tescil ücretlerinin en yüksek olduğu il Kırklareli. Edirne, Çorlu, Tekirdağ Borsaları’nda binde 1 olduğundan tescil cirolarımız bu komşu il ve ilçelere kaymaktadır. Bu yüzden hasılatı ve ciroyu arttırmak için komşu il borsaları ile rekabet etmek zorunluluğumuz vardır. Kırklareli’de 74 adet büyük çiftlik faaliyette olup 30 bin büyükbaş hayvan mevcuttur. Toplum büyükbaş hayvan sayımız 154 bin, küçükbaş hayvan sayımız ise 256 bindir.
Kırklareli Avrupa’nın Hollanda’sına aday olan bir il ve hayvancılıkta pilot bölge kapsamında. Ayrıca en bilinçli üreticinin Kırklareli’de olduğunu dile getirmek istiyorum. Hayvancılıkta bu kadar vizyonu olan bir ilin maalesef üzülerek söylüyorum ki canlı hayvan borsası olmamıştır. Bu güne kadar kurulmamıştır. Bu Kırklareli’nin hayvancılıktaki vizyonu ile bağdaşmamaktadır. Bu güne kadar kurulmayan canlı hayvan borsasının kurulmasını gerçekleştirmek inşallah bize nasip olacaktır. Bu proje hem köylümüzü, hem de esnafımızı rahatlatacaktır. Köylü hayvanını getirecek, hayvanının satış işlemini yapacak ve parasını alıp gidecektir. Üretimin bir ayağı paralama ve malı değerinde satmaktır. Güçlü bir hayvancılık, güçlü bir tarımdan geçer. Güçlü tarımın yapılması için toprakların analiz yapılarak toprağa uygun mahsulün ve tohumun seçilmesidir. Bu sebepten dolayı toprağın iyi analiz edilmesi gerekir. Kırklareli’de toprak araştırma müdürlüğü’nde yapılan analiz fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle çiftçilerimiz analiz için buradan Edirne Ticaret Borsası’na topraklarını götürerek analiz yaptırıyor. Kırklareli Ticaret Borsamıza toprak tahlil laboratuarı kurarak biz bu hizmeti çok daha uygun şartlarda çiftçimize sağlamak istiyoruz. Böylece düşük fiyatla daha çok analiz yaparak çiftçimizin mahsulü artacak, ekim, dikim ve gübre maliyeti azalacaktır” dedi.
Toplantıda bir gazetecinin; “15 yıldan beri Turhan Altıntel ile birlikte yönetimde görev aldınız. Bu süreç içerisinde canlı hayvan borsasını kurmak istediniz de önünüz mü kesildi?” sorusuna cevap veren Doğu; “Proje anlamında bir başlangıç var ama devamı yok. Ama bunun kime nasip olacağı belli değil. Bu Kırklareli için büyük ve güzel bir yatırım. Canlı hayvan borsası bir ilde olmazsa olmazlardan biridir” şeklinde konuştu.
Ayrıca Doğu, bunun bir seçim olduğunu kazanmanın da, kaybetmenin de olduğunu vurgulayarak; “Bu demokratik bir seçim. Bunun sonucunda kazanmakta var kaybetmekte. Borsa başkanlığına ben ve ekibim getirildiği takdirde öncelikli olan 3 projemizi hayata geçirmek istiyoruz. Ancak kaybettiğimiz durumda da Turhan Altıntel yine bizim başkanımız olacak. Aramızda, kırgınlık dargınlık yok.” ifadelerini kullandı.
Başkan adayı Mehmet Emin Doğu, toplantının sonunda başkanlığa seçilmesinin ardından oluşacak Yönetim Kurulu’nda şu isimlerin yer aldığını açıkladı;
“Erol Akıncıoğlu, Mehmet Ilgın, Mustafa Ülver, Cemal Alkan, Cezmi Eroğlu, Fikret Kılıç, Murat Alınterim, Necdet Şahin, Özcan Oras ve Celal Tüzer” (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here