Doğru Strateji ile Kazançlı Tarım

0
Tarım yüksek kar potansiyeline sahip bir yatırım alanıdır. Fakat bu potansiyeli elde edebilmek için oyun kuralına göre oynanmalıdır. 
HABER MERKEZİ
Tarım yüksek kar potansiyeline sahip bir yatırım alanıdır. Fakat bu potansiyeli elde edebilmek için oyun kuralına göre oynanmalıdır. 
Sorumlu gazeteci olarak bizler siz değerli okurlarımıza kazançlı tarım için yapılacakları araştırdık. Bir tarım işletmesini kazançlı kılmanın yolu, yetiştirilecek ürün seçiminden, pazarlama stratejilerine kadar birçok alanda özenli adımlar atmaktan geçiyor. 
Dünya nüfusunun hızlı artması sonucunda gelecekte gıdaya erişimin zorlaşacağı öngörüleri, tarımın potansiyelini giderek arttırıyor. Yeni sulama sistemleri, tarımsal teknolojilerin gelişimi, topraksız, organik ve İyi Tarım uygulamaları vb. gelişmeler de tarım yatırımcısının elini güçlendiren kozlar olarak gösterilebilir. Türkiye’de de tarım, yıldızı giderek parlayan sektörlerden biri. Ancak tarım sektöründe kazançlı bir işletmeye sahip olmanın kendine özgü kuralları var. 
Yetiştirilecek ürünün seçiminden bütçeleme yapmaya, üretim materyallerinin belirlenmesinden pazarlama stratejilerine kadar birçok konu, üreticinin kazancını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Dolayısıyla tarım yolculuğuna çıkan bir kişinin atadan kalma bilgilerle değil, bilimsel adımlarla ilerlemesi gerekiyor.
* “Bütçe doğru ise adımlar sağlam olur”
Tarımda kazanç getiren unsurlardan biri de yola doğru bütçeyle yola çıkmaktır. Bütçeleme yaparken, üreticinin deneyimi, işletmenin içinde bulunduğu üretim koşulları, işletme içi dengeler ve çevre koşullarının dikkate alınması gerekiyor. İşletmenin varlıklarını, öz kaynaklarını, alacak ve borçlarını gösteren bilanço ile yıllık gelir ve gider akışını gösteren nakit akım tablosu da bütçeleme yaparken üreticiye yol gösterecek uygulamalardan biri olarak gösteriliyor. Günümüzdeki bir tarım işletmesinde üreticiler, orta ve uzun vadede üretim planı yapabilmek için maliyet bilgilerine ihtiyaç duyuyor. Ana maliyet unsurları yetiştirilen ürüne göre değişmekle birlikte; işletmenin konumuna, üretimde kullanılan faktör bileşimine ve bu faktörlerin niteliğine göre de çeşitleniyor.
* Hangi ürün en yüksek gelir sağlıyorsa
Bir tarım işletmesini kazançlı kılmanın ilk unsuru, doğru ürün seçiminden geçiyor. Bu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok faktör var.  Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz; “Arazinin yapısı, iklim koşulları, yatırım olanakları, üreticinin teknik bilgi birikimi ve sermaye miktarı bunlardan bazıları. Üreticinin, teknik koşullar açısından uygunluk gösteren alternatif ürünlerin piyasada talep edilme durumları, fiyatları, dekara verimleri ve maliyetleri hakkında detaylı bir araştırma yapması ve birim yatırım veya işletme masrafı karşılığında en yüksek gelir sağlayan ürünleri belirlemesi gerekiyor.”
* “Teknolojik altyapı önemli”
Teknolojik altyapı da tarımda büyük öneme sahip. Uygun teknolojik yatırımlar, ciddi anlamda geri dönüş sağlıyor.  “Üreticilerin yetiştirecekleri ürün ile ilgili olarak teknik bilgiye sahip olmaları gerek. Teknolojik altyapıyı da bir girdi olarak düşünürsek, yatırım kararı ve bu yatırımın üretime yapacağı katkı ile maliyetini karşılaştırarak almak gerekiyor”  Dünya genelinde tarım topraklarının giderek azalırken, nüfus ve gıdaya olan talep artıyor. Gelecekte tarım ve gıda ürünlerinin yüksek fiyat seviyelerine çıkacağı bugünden öngörülenler arasında. Bu durum her geçen gün daha fazla insanın tarıma yönelmesini sağlıyor. Bu kişiler arasında patronlar da var, ünlü sanatçılar da. Ancak tarıma yatırım yapma kararı alırken, uzmanların tavsiyelerini göz önünde bulundurmak gerek. Tarımdan kazanç sağlamanın yolu, doğru stratejiyi uygulayarak, gerçekçi adımlar atmaktan geçiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.