“Doğru işletilirse haşere üremez”

14
Sumitoma Türkiye Danışmanı Ahmet Kiremitçigil; “Yerel yönetimler atık suyla ilgili vazgeçilemez altyapı sistemleri kurmak zorundadır” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından, belediye personeline yönelik “Sıvı Atık Arıtma Tesislerinin İşletilmesi Aşmasında Oluşacak Vektörler ve Mücadelesi, Katı Atık Depolama Tesislerinde Vektör Mücadelesi ve Genel Vektör Mücadelesi” konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.
İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda 29 Temmuz 2011 Cuma günü saat 14.00’da yapılan toplantıda belediye personeli Sumitoma Türkiye Danışmanı Ahmet Kiremitçigil tarafından bilgilendirildi.
Kiremitçigil, öncelikli olarak Kırklareli’ne gelmeden şehri tanımak için, Kırklareli’deki çöp alanlarından, derelerden ve sorumlu olarak kabul edilebilecek alanlardan fotoğraflar isteyerek incelediğini söyledi.
Kiremitçigil; “Sabah şehrinize biraz erken geldim ve çöplük alanlarına, dereler gittim. Şehrin turistik alanlarını değil de herkesin görmek istemediği alanları gezdim ve bundan mutluyum. Vektör kontrolü açısından Kırklareli çok sorumlu bir şehir. Henüz sıvı atık sesleri yok, projelendirmek aşamasında ve bu nedenle de açık dereler ve kısa mesafelerde üstü kapanmış derelerde sorun çözümleniyor geçici olarak. Çöp alanınız düzenli bir alan ve bir çok yerde gördüğüm düzenli çöp toplama sahası içerisinde işletilmesine yüzde yüz aferin denmese bile güzel işletilen bir alan. Bunun 2 tane temel nedeni var. Bir tanesi anladığım kadarıyla günlük çöp miktarının düşük olması ve çöplerin hiçbir ayrıştırmaya tabii tutulmadan çıplak çöp olarak veya vahşi çöp olarak gelmesidir. Hiçbir geri dönüşüm maddelerinin düzenli olarak yapılmadığı ancak buna rağmen sorunlu çöp alanı yok.
Kentsel atık sular siyah, gri, yağmur ve endüstriyel atık suyu olarak kendi içinde 4’e ayrılıyor. Siyah su dediğimiz organik maddenin çok yoğun olduğu yani evlerimizdeki tuvaletleri kullandığımız sisteme yada fosseptiğe giden sulardır. Gri su evsel kullanımda yıkanma yada mutfaklarda kullanılan çok fazla organik madde içermeyen ve bunların beraberinde fosfat artıkları yada deterjan, şampuan gibi temizleyicilerden gelen artık sular.
Yağmur suları ise, evlerimizin içine girmeyen ama günlük hayatımızda birebir birlikte yaşadığımız sulardır. Bunların bazıları caddelerden yada sokak üzerinde kendi eğime tabi olarak akıp gidiyor. Diğer bir kısmıysa eğer sistemler kuruluysa yağmur suyu toplama sistemlerine alınarak gidiyor.
Evsel olmayan ancak şehirsel olan endüstriyel atıklardır. Hemen hemen dünyanın her yerinde sanayi atıkları kentsel suların içerisindedir. Evsel atık suları ile veya yağmur suları ile birlikte arıtmaya giden sulardır.
Yerel yönetimler atık suyla ilgili vazgeçilemez altyapı sistemleri kurmak zorundadır. Bunlar atık suyun toplanmasının sağlanmasıdır. Bu toplanmayı ya fosseptikler halinde bireysel toplama noktası şeklinde yapılır. Zaman zaman 5-6 fosseptik bir araya getirilerek pompalama sistemleriyle depolamaya veya vidanjörlere aktarma sitemleri kullanılabilir yada standart kanalizasyonlardan bir araya getirilerek ana kolektörler gibi toplamalarla bir noktaya getirilebilir ve arıtma tesisine taşınabilir” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here