“Doğru Bilgi Doğru Haber Demektir”

17
24 Temmuz Basından Sansürün kaldırılışının yıldönümü nedeniyle Çorlu Gazeteciler Derneği yönetimi ve üyeleri tarafından Atatürk anıtına çelenk konuldu.
HABER MERKEZİ
24 Temmuz Basından Sansürün kaldırılışının yıldönümü nedeniyle Çorlu Gazeteciler Derneği yönetimi ve üyeleri tarafından Atatürk anıtına çelenk konuldu. Çelenk koyma töreninde konuşan Başkan Levent Silistre; “Bu yıl sansürün kaldırılışını değil dayanışma, birlik ve beraberlik günü olarak kutluyoruz” dedi. 
24 Temmuz Basından Sansürün kaldırılışının 107. yıldönümü nedeniyle Atatürk Meydanı’na Çorlu Gazeteciler Derneği yönetimi ve üyeleri tarafından çelenk konuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte son günlerde Türkiye’nin pek çok yerindeki olaylarda şehit olan Mehmetçikler ve polisler nedeniyle de saygı duruşunda bulunan Çorlu Gazeteciler Derneği üyeleri, yaşanan terör saldırılarını kınadıklarını belirttiler. 
* “Bu yıl Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Günü”
Sansürün zaman zaman hortladığını ifade eden Başkan Silistre; “Düşüncelerini yazdığı için, yaptığı röportajı yayımlandığı için, pek çok meslektaşımız hakkında davalar açılıyor, mahkemelerde yıllarca yargılanıyor ve gazeteciler çeşitli gerekçelerle tutuklanıyor.  Basın kuruluşlarına ve gazetecilere yönelik baskılar ve dayatmalar devam ediyor, bizler bu nedenle bu yıl 24 Temmuz’u basından sansürün kaldırılış gününden ziyade basın çalışanları arasında birlik, beraberlik ve dayanışma günü olarak kutlamak istiyoruz” şeklinde konuştu. 
* “Doğru bilgi doğru haber demektir”
24 Temmuz Basın Bayramı’nı bayram havasında kutlamak istediklerini belirten Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre; “Baskı politikaları, sindirme ve otosansör uygulamaları nedeniyle basın bayramını bayram havasında kutlayamıyoruz. Özgür basın hem kamuoyunun hem de kurumların yararınadır. Gazeteciler görevlerini en iyi şekilde yerine getirme çabasıyla kamuoyunun aydınlatılması konusunda üzerlerine düşen görevi gece gündüz demeden ve mesai kavramı gözetmeksizin büyük bir özveri içerisinde yerine getirmektedir. Demokrasinin sağlıklı bir şekilde olması için basın özgürlüğü şarttır. Gerçekleri araştırma ve yayma konusu ile doğru ve gerçek bilgilere ulaşma konusunda zaman zaman sıkıntıya düşüyoruz. Bilgi almakta dahi zora düştüğümüz zamanlar oluyor; özgür basın özgür irade, doğru bilgi doğru haber demektir” dedi.
* “Düşünce özgürlüğü ile birlikte ekonomik özgürlükte çok önemli”
Basın özgürlüğünün sadece gazetecilere değil, herkese lazım olduğunu söyleyen Başkan Silistre; “Basın kuruluşlarına yerel anlamda destek olunmasını istiyoruz. Esnafından işadamına, sanayicisinden işyeri sahiplerine kadar herkesin bölgesindeki yerel bir yayın organına abone olarak yada reklam vererek destek olmasını isteriz. Düşünce özgürlüğü ile birlikte ekonomik özgürlükte yayın organları için çok önemlidir. Sadece gazetecilerin ya da basın çalışanlarının değil, toplumun hemen her ferdinin düşünce ve basın özgürlüğüne sahip çıkması gerekir. Basının özgürlüğüne ve tarafsızlığına saygı göstererek destek olmak bir nevi vatandaşlık görevidir. Basın mensupları her zaman kamuoyu yararını düşünür. Bu yüzden de bir nevide kamu görevi yürütmektedir” diye konuştu.  (s.e.)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here