“Doğalgaz çalışmaları 15 Ağustos’ta başlayacak”

9
* Kırklareli’deki Yerel Gazete ve Ajans Muhabirleri ile düzenlenen toplantıda bir araya gelen Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, merkez ilçedeki Doğalgaz Çalışmaları’nın 15 Ağustos 2010 tarihinde başlayacağını ve 3 ay içerisinde tamamlanacağını söyledi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan 12 Temmuz 2010 Pazartesi günü saat 10.30’da makamında düzenlediği toplantıda merkez ilçedeki yerel gazete ve ajans muhabirleri ile bir araya geldi.
Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur ile Daire Müdürleri’nin de yer aldığı toplantıda, Başkan Çağlayan yapılan çalışmalar ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Başkan Çağlayan Kırklareli’nin gündeminde yer alan yolların bozukluğu konusu ile ilgili olarak şunları kaydetti:
“Normalde biz Haziran ayından itibaren yama ve asfaltlama çalışmalarını başlatıyorduk. Ancak bilindiği üzere bu yıl yağışlar bizim bu çalışmalarımızı engelledi. Bir de merkez ilçede Doğalgaz Döşeme çalışmaları henüz tamamlanamadı. İhaleyi alan firma tarafından bize Mayıs ayında çalışmaların başlatılacağı söylenmişti. Ancak en son aldığımız bilgiye göre çalışmalar, 15 Ağustos 2010 tarihinde başlayarak merkez ilçenin geri kalan %65 oranındaki bölümü 3 ay içerisinde tamamlanacakmış.
Biz Belediye olarak Doğalgaz Çalışması tamamlanan bölümlere parke taş döşeme işlemlerini başlattık. Havalar izin verdiği sürece de yama ve asfaltlama çalışmalarımız d6evam edecek. Doğalgaz çalışması başlatılacak alanların tamamlanmasını ardından bu kısımlarda da gerekli parke taş döşeme, yama ve asfaltlama çalışmalarımızı yapacağız. İnşallah bu çalışmalar kış aylarına kadar sarkmaz. 
* “At sorununu çözeceğiz”
Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Kırklareli’nin çözülmeyen sorunu haline gelen şehir içerisinde taşımacılık yapan at arabalarını yok etmek amacıyla at sahiplerine 2 bin TL ödeme yaparak atları alacaklarını söyledi. Toplanan atlarında hayvanat bahçesi veya kırsal kesimlerde bulunan orman köylüsüne verebileceklerini belirtti. Yıllardır atların trafikte tehlike yarattığını bildiren Çağlayan, Kırklareli merkezde kayıtlı yaklaşık 120 at arabacısının olduğunu ve at sorunun en yakın zamanda çözüleceğini ifade etti.
* “Belediyelere itlaf yetkisi verilmeli”
Çağlayan daha sonra yaptığı açıklamalarında, Kırklareli’nin bir diğer sorunu olan sokak köpeklerini kısırlaştırdıkları halde azaltamadıklarını ve belediyelere ne olursa olsun itilaf yetkisinin verilmesi gerektiğini belirterek; “Biz Belediye olarak bu kanunun çıktığı 3,5-4 yıldan bu yana yaklaşık 1500 civarında köpeği kısırlaştırdık. Ancak bunlar kısırlaştırma ile bitecek gibi gözükmüyor. Bu sebeple itlaf yetkisinin Belediyelere verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsan hayatı her şeyden öncelikli gelmektedir” dedi.
Vatandaşlar tarafından şehrin her köşesine yapılan havuz, heykel gibi yapılara yapılan tepkilere anlam veremediğini de belirten Başkan Çağlayan, bir şehirde altyapıya oyduğu gibi üst yapıyada önem verilmesi gerektiğini ifade ederek;
“Karaumur Meydanı’nı kullanılır hale getirebilmek için burada bir takım düzenlemeye gittik. Hazırladığımız proje kapsamında buraya havuz, saat kulesi, çeşme, şelale ve oturma alanından oluşacak bir yer yapacağız. Burası bize 150 bin TL’ye mal olacak. Şelalenin akacağı duvara Dionysos’un Rölyefini yapacağız. Ayrıca ilimizin yetiştirdiği ünlü kişilerden Dr. Fuat Umay ile Mazhar Osman Usman’ın heykellerini dikeceğiz. Her şey yer altı yatırımları ile olmuyor, yer üstü yatırımla ile de şehrimizi çağdaş bir görünümü kavuşturacağız” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here