“DOĞA ÖNEMLİ”

59
* Bugün hoyratça katledilen çevre ve doğal güzelliklerin, yarın büyük acılara yol açacağını belirten Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz; “Yazık ki, bizim hoyratlığımızın cezasını çocuklarımız ödeyecekler” dedi.
Şenol Goncagül
Kırklareli’nin Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, yeşile ve doğaya sahip çıkmanın öneminin, gün geçtikçe daha çok anlaşılacağını söyledi.
* “Telafisi yok”
Bugün alabildiğine düzlük olan yerlerin, bundan 20 yıl kadar evvel ormanlık alan olduğunu belirten Cingöz; “Yok ettiğimiz doğayı yerine koymak gibi bir algımız yok. Bunun acısını, yazık ki bir 20 yıl kadar sonra çocuklarımız çekecekler. Onlara bu kötülüğü daha bugünden yapıyoruz. Nasıl ki, 20 sene evvel babalarımız bize benzer bir kötülüğü yapmışlarsa, aynı çizgide ilerliyoruz” dedi.
* “Yarını da düşünmek lazım”
Dünya nüfusunun giderek arttığına dikkat çeken Mustafa Cingöz; “Sürekli olarak verimli tarım alanlarını sanayiye veriyoruz. Oysaki sanayi ile birlikte gelecek olan nüfusu hesaba katanımız yok! Gelecek olan nüfusun beslenmesi de düşünülmeli. Fabrikayı her yere kurabilirsiniz ama her yerden aynı toprak verimini alamazsınız” dedi.
* “Suyumuzun değerini bilelim”
Yeraltı ve yerüstü sularının giderek kirlendiğini belirten Cingöz; “Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz! Kirletilen sular, yarın hastalık olarak geriye dönüyor. Kanser oranlarındaki artışı görmezden gelemeyiz. Üçüncü dünya savaşının su yüzünden çıkacağı öngörüleri de var. Biz ne yapıyoruz? Elimizdeki şansı heba ediyoruz. Bunun farkına varılmalı ve herkes bu konuda duyarlı olmalı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here