Doğa, kültür ve eğlence Balkaya’da buluştu

22
Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 8. Geleneksel Piknik Etkinliği ile bir kez daha Balkayalıları bir araya getirerek onları Balkaya Köyü’nün muhteşem doğasında buluşturdu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Vize İlçesi’ne bağlı Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği geleneksel hale getirdiği piknik etkinliğinin 8.sini 3 Temmuz 2011 Pazar günü yoğun bir katılım ile gerçekleştirdi. Balkaya Köyü Piknik Alanı’nda saat 12.00’da başlayan etkinliğe; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen, Vize Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Basri Korkmaz, Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Akgül, Türkiye Bosna-Hersek Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Memnune Andiçen, Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaattin Akgün, Balkaya Köyü Muhtarı İrfan Erden, Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt, Genel Kordinatörü Yasin Şendir, Babaeski Gündem Gazetesi Sayfa Editörü Ceyhun Çolak, çok sayıda köy muhtarı ve genci, yaşlısı tüm Balkayalılar katıldı.
*“Dernek üyelerime güvenlerinden ötürü teşekkür ediyorum”
Etkinlik programında protokol konuşmaları yapıldı. İlk olarak Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaattin Akgün bir konuşma yaptı.
Piknik etkinliğine katılan herkesi selamlayan Başkan Alaattin Akgün, etkinliğe katkıda bulunan ve emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.
Başkan Alaattin Akgün konuşmasının devamında şunları kaydetti;
“Bir yıl önceki etkinlikte yönetim kurulu ile birlikte dernek başkanlığına aday olmayacağımı ve başkanlığı bırakacağımı söyledim. Benden sonra söz alan Şaban Erden başkanlığı bırakmama itiraz etti. Yaptığımız genel kurulda göreve devam etmemiz konusunda talimat çıkınca bize de göreve devam etmemiz düştü. Bende dernek üyelerime güvenlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Ayrıca eşime ve çocuklarıma sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum.”
*“Birinci kuşak doğanlar çok büyük zorluklar ile karşılaştılar”
Başkan Alaattin Akgün konuşmasında genel kurulda yapılan konuşmalardan bahsederek şunları söyledi;
“Balkaya’ya aile reisi yada yetişkin birer birey olarak gelen ilk atalarımızın tamamı bugün Ahiret’e intikal etti. Hepsine Allah Rahmet eylesin. Allah hepsinden razı olsun. Bugün Bosna-Hersek’te doğarak hayatta kalan bir Ferhat Ural amcamız kaldı. Ona da Allahtan uzun ömür diliyoruz. Balkaya’da doğan birinci kuşaklar teker teker aramızdan ayrılıyor. Artık Türkiye’de doğan 3. ve 4. kuşak Balkaya’lılar var. Hepimiz büyüklerimizden dinlemişizdir. Balkaya’ya ilk gelenler, Balkaya’da birinci kuşak doğanlar çok büyük zorluklar ile karşılaştılar. 1950’den 60’lara kadar aç kalmamak hayatta kalmak için mücadele verdiler. Buna rağmen bu eli öpülesi insanlar hemen ikinci kuşağın içerisinden birçok bürokrat, öğretmen, iş adamı ve mühendis yetiştirdiler. Bugün Milletvekili adayımız vardı. Yarın İnşallah Bakanlarımız, profesörlerimiz ve holding sahibi iş adamlarımız olacak. Bugün şartlarımız daha iyi, gelecekte çok daha iyi olacak. Çok yakın bir gelecekte sayıları 10 binler ile ifade edilecek Balkaya camiasını birbirinden haberdar edecek, biribiri ile kaynaştıracak, nereden ve hangi şartlardan geldiğini unutturmayacak bir yapının önemi gittikçe artmaktadır. Bu yapının adı da Balkaya Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğidir. Şartlar ne olursa olsun, her ne pahasına olursa olsun Balkaya Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yaşatılması gerektiğine inanıyor ve herkesi bu konuda göreve çağırıyorum.”
*“Biz Boşnaklığımız ve Türklüğümüz ile guru duyuyoruz”
“Genel kurulda bir şey daha konuştuk. 2012 yılı Balkaya’nın 100.cü kuruluş yıl dönümü, bunun için neler yapabiliriz. Bunları tartıştık. 15 Mayıs 2011 tarihinde genel kurulumuzu yaptık. Bir ay sonra Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu’nun bir etkinliğine misafir olarak katıldık. Orada bu konu gündeme geldi. Bu konuda Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner hazırlıklı olduğunu bizlere söyledi. Bizler çok memnun olduk. Biz Balkaya Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak 1912’de neler yaşandı? Ne olaylar gelişti? Bunları en ince ayrıntısına kadar öğrenmeye ve öğretmeye çalışacağız. Bu konuda düzenlenen panel ve konferanslara katılacağız. 1912 olayları için üzgünüz. Ama geçmişte kalmak istemiyoruz. Biz Boşnaklığımız ve Türklüğümüz ile guru duyuyoruz. Bu nedenle 2012’de yapılacak olan Anavatan’a dönüşümüzün 100.cü yılına rastlayan etkinliğimizi çok görkemli bir şekilde kutlamak istiyoruz. Bu konuda Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in desteklerini bekliyorum. Bizleri yalnız bırakmayarak gelen herkese teşekkür ediyor iyi eğlenceler diliyorum.”
*“Kırklareli’nin her yerinde dostlar edindim”
8 yıldır düzenlenen piknik etkinliğinin 3 yılında Piknik Ağası olarak seçilen ve büyük hizmetler veren Mehmet Ulukan’a teşekkür plaketi takdim edildi. Mehmet Ulukan’a plaketini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden takdim etti. Şaban Erden plaket takdiminden sonra bir konuşma yaptı. Tüm katılımcıları “hoş geldiniz” diyerek selamlayan Şaban Erden şunları söyledi;
“Bu güzel etkinlik vesilesi ile bir arada olmamızı sağlayan Balkaya Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne ve katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Yılda bir kez bir araya gelmek güzel bir duygu. Katkıda bulunanlardan Allah Razı olsun. 12 Haziran seçimlerinde ülkemiz bir seçim süreci yaşadı. Bizde gereken her yere hizmetimizi sunduk. Yaptığımız hizmetlerde kimseyi mahcup etmedik. Kafamızda bazı projeler hazırladık. Güzel Balkaya’ya daha güzel hizmetler vermeyi hedefledik. Vize’ye Kırklareli’ne Trakya’ya hizmet etmeye gayret gösterdik. Fakat hizmetlerimizi çoğaltarak fazla ileriye götürme imkanı nasip olmadı. Her şey nasip meselesi, ama olsun. Bu sayede Kırklareli’nin her yerinde dostlar edindim. Bu benim için çok önemli ve mutluluk verdici bir durum. Ben 23 yıl İstanbul’da hizmet ettim. Kırklareli’de çok değerli dostlar kazandım. Ben bizlere destek olan, olmayan herkese teşekkür ediyorum.”
*“Bu bölge insanlarına bizim vefa borcumuz vardır”
“Burada bir araya gelişimizin 2 önemli özelliği var. Yılda bir kez bir araya geliyoruz. Akrabalarımızı ve tanıdıklarımızı bir arada görüyoruz. Bu da bizlere mutluluk veriyor. İkincisi, dedelerimiz buraya Balkanlardan geldi. Tekrar Balkanlara gitti. Bosna-Hersek’te hizmet verdi. Daha sonra geriye döndüler. Tüm bu yaşanan yıllarda çektikleri sıkıntıları bizlere anlattılar. Ben Bosna Savaşı sonrası ilk defa Bosna-Hersek ile tanıştım. Orada bulunmak bana çok farklı bir duygu yaşattı. Gezip gördüğüm her yerde gözyaşım aktı. Her yer savaş sonrası çok perişan bir haldeydi. Bosna-Hersek’e giden insanlar Çanakkale Savaşı’nda savaşa katıldılar ve geri dönmediler. Bu bölge insanlarına bizim vefa borcumuz vardır. Burada bulunanların %100 “ever borcumuz var” düşüncesi taşıyordur. İşte bu nedenle o bölge insanlarını seviyor ve bağrımıza basıyoruz. O bölgeye gidip gelen insanlar, o bölge kültürü ile geldiler. Sırplar ile yan yana yaşayan insanlarımız onlar için kötülük düşünmüyor. Biz böyle asil bir milletin insanıyız. Atatürk’ümüzde o bölgeden gidip, gelen ve hizmet veren bir aile insanıdır.”
*“Aynı dili konuşan değil, aynı kültürü paylaşan insanlar anlaşır”
“Bu ülkeye hizmet veren birçok değerli insan, o bölgeye gidip gelen insanlarımızdan oluşuyor. Bizde bu etkinlik ile bu kültürü yaşatmaya birlik içinde olmaya çalışıyoruz. Derneğimiz bu hizmeti bu şekilde yapıyor. Bu hizmet ceddimizi unutturmamak adına yapılan kutsal bir hizmettir. Bu hizmetleri gönülden desteklemeliyiz. Burada Boşnakçayı bilmeyen misafirlerimiz vardır. Ama aynı dili konuşan değil, aynı kültürü paylaşan insanlar anlaşır. Bizler farklı dillerde olsak bile kültürümüz sayesinde rahatlık ile yaşıyoruz. Türkiye’de Boşnağız, ama Türk’üz ve Elhamdülillah Müslüman’ız. Bu ülke insanıyız, bu ülke uğruna çalışıyoruz. Hizmet veriyoruz. Bizleri bir araya getirenlere tekrar saygı ve sevgilerimiz sunuyorum.”
*“Balkaya’dan ayrılan vatandaşlarımız köylerini unutmuyorlar”
Balkaya Köyü Muhtarı İrfan Erden’e plaket takdimi yapıldı. Muhtar Erden’e plaketini Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz takdim etti. Başkan Yılmaz daha sonra bir konuşma yaparak şunları söyledi;
“Bu yıl piknik etkinliğinin 8.si yapılıyor. Mümkün olduğunca her yıl aranızda olmaya gayret gösteriyorum. Ben 7 yıldır belediye başkanıyım. Etkinlikte şunu gözlemledim; her geçen yıl buradaki insan sayısı artmaya başladı. İnanıyorum ki ilerleyen yıllarda katılım daha da artacak. Derneğimiz başkanı ve yönetimi bu işte başarı sağlıyor. Onlar başarılı olmasaydı buradaki kalabalık olmazdı. Yılda bir günde olsa Balkaya’dan ayrılan vatandaşlarımız köylerini unutmuyorlar. Köylerine tekrar geri gelerek bir günde olsa görüşüp tanışıyorlar, ilişkilerini sürdürüyorlar. Her yeni doğan insan eskileri bilmiyor. Ama yılda bir gün burada yapılan buluşmalar ve kaynaşmalar, birbirlerini tanımaya yetiyor.”
*“2012’de yapılacak olan 100. yıl etkinliğine destek vereceğim”
“Dernekçilik yapmak çok zor, yılda bir gün etkinlik yapılsa bile aylarca hazırlık yapılıyor. Ben Vize Belediye Başkanı olarak Dernek Başkanı ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Burası bir doğa harikası, televizyonlarda çok fazla etkinlik ve köy görüyoruz. Ama gerçekten gösterilmesi gereken köylerden birisi Balkaya Köyü’dür. Ben Balkaya Köyü’nün gelecekte turizme açılacağına inanıyorum. Balkaya’nın çok değerli bir mağarası var, adı Yenesu Mağarası, bu mağaranın ziyaretçilere açılması gerektiğine inanıyorum. Yetkililer bu işe el atarlar ise olumlu sonuç alınır. 2012’de yapılacak olan 100. yıl etkinliğine şimdiden destek vereceğime söz veriyorum. Herkese iyi eğlenceler diliyorum.”
Balkaya Köyü Muhtarı İrfan Erden bir konuma yaparak; “Bizleri bu etkinlikte yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Dernek başkanı ve yönetimine verdikleri emekten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.
Piknik etkinliğinin ilkinden şimdiye kadar her yıl piknik alanı ile ilgilenen ve gerekli düzenlemeleri yapan Hayati Ağaoğlu’na plaket takdimi yapıldı. Hayati Ağaoğlu’na plaketini Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Akgül takdim etti. Yine piknik etkinliği için verdiği emeklerden ötürü Orhan Bayraktar’a bir plaket takdimi yapıldı. Orhan Bayraktara plaketini Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen takdim etti.
*“Bende bir Boşnak kızıyım”
Türkiye Bosna-Hersek Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Memnune Andiçen konuşma yapması için kürsüye davet edildi. Memnune Andiçen, konuşmasını uzun tutmak istemediğini, çünkü çok duygulu ve güze konuşmalar yapıldığını, bu nedenle çok hüzünlendiğini belirterek Boşnakça katılımcılara hal ve hatır sorup konuşmasına başladı ve şunları söyledi;
“Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin bu yıl 8.sini düzenlediği geleneksel piknik etkinliğinde bulunmaktan onur duyuyorum. Ankara’da faaliyette bulunan Türkiye Bosna-Hersek Dostluk Derneği adına bu etkinliğe katılıyorum. Derneğimizde uzun müddet yönetim kurulu başkanlığı yapan Ahmet Akgül arzu ettiği halde meşgul olduğu için etkinliğe katılamadı. Ama sevgi ve selamlarını gönderdi. Derneğimizin genel sekteri, Balkaya Köylü olan, köyünün güzelliğini bize her fırsatta anlatan, köyünü çok seven Nuran Erden hanım bizleri buraya getirdi ve bu güzelliği yaşattı. Hepinize çok teşekkür ediyorum, çok sıcak ve çok duygulusunuz. Bu nedenle benim duygum ve heyecanım katlanarak arttı. Bende bir Boşnak kızıyım. Bu güzel Derneği kuran arkadaşlara gönülden teşekkür ediyorum. Böylesine güzel bir birlikteliği sağlamak çok zor, biz Ankara’da böyle bir birliktelik sağlayamıyoruz. Köyden ayrılmasına rağmen köyüne ve geleneğine sahip çıkan sizleri candan kutluyorum. İnsanların eskileri unutmayarak büyüklerine saygı göstermesi çok değerli ve çok güzel, hepinize bu yaklaşımınızdan ötürü teşekkür ediyor, iyi eğlenceler diliyorum.”
Memnune Andiçen, Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaattin Akgün’e Mustafa Kemal Atatürk imzalı kol saati hediye etti.
Yapılan konuşmaların sonrası da eğlenceye geçildi. Davul ve zurnalar eşliğinde oyunlar oynayan Balkayalılar doyasıya eğlenerek unutulmaz bir gün geçirdiler. Etkinlik yapılan hediye çekilişlerinin ardından son buldu. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.