DİSK Genel Başkanı Çelebi Babaeski’de Tezsezer’e sitem etti

21
Babaeski Belediye Başkanlığı’nda çalışan 48 işçinin iki yıllık dönemi kapsayan Toplu İş Sözleşme tutanakları, düzenlenen resmi törenle imzalandı. Belediye Sarayı önünde düzenlenen törende…


Özkan Başaran-Ahmet Bağlartepe
Babaeski Belediye Başkanlığı’nda çalışan 48 işçinin iki yıllık dönemi kapsayan Toplu İş Sözleşme tutanakları, düzenlenen resmi törenle imzalandı. Belediye Sarayı önünde düzenlenen törende, Belediye Bandosu eşliğinde; DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici, DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtsever, Genel-İş İstanbul 2 Nolu Bölge Şube Başkanı Mehmet Karagöz, DİSK Trakya  Bölge Temsilcisi Arif Duman, Genel-İş Trakya Şube Başkanı Alaaddin Öztürk ve beraberindeki heyet, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Belediye Meclis Üyeleri, DİSK Genel-İş Babaeski Belediye Temsilcisi Ayhan Başerdem ve Belediye İşçileri tarafından çiçeklerle karşılandı.
Gelen heyet, Toplu İş Sözleşme tutanaklarını imzalamadan önce Belediye Başkanı Hacı’nın makamında bir süre sohbet etti. Daha sonra heyet, Babaeski Belediye Başkanlığı’nda çalışan 48 işçinin iki yıllık dönemi kapsayan Toplu İş Sözleşme tutanaklarını imzalamak için Belediye Tansa Düğün Salonu’na geçti.
Genel-İş Trakya Şube Başkanı Alaaddin Öztürk’ün açılış konuşmasında sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı geldi. Başkan Hacı, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Babaeski Belediyesi ile işçiler arasında toplu iş görüşmeleri tamamlanmış bulunmaktadır. Biz kendileri ile yaptığımız görüşmelerde kendilerini belki tatmin edici ücretler veremedik, zamlar yapamadık. Ama ne olursa olsun yapılan görüşmeler ağız tadıyla bitmiştir. Bundan sonraki toplu iş sözleşmelerinde kendilerini tatmin edecek ücretleri mutlaka kendilerine sağlayacağız. Her zaman çalışmalarını takdir ettiğim ve kendisini her yerde savunduğum DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’yi de Babaeski misafir etmekten son derece mutluyum. 2010 yılında işçilerin haklarını savunmak için DİSK Genel Başkanlığı yapmak için bilgiden önce yürek ister. Sayın Süleyman Çelebide de bu yürek vardır. Çelebi, her zaman işçi sınıfının yanında yer almıştır. Buna bir ömür adamıştır. Ne olursa olsun işçi sınıfında, işçi kardeşlerimizin de Sayın Çelebi’yi her zaman desteklemeleri gerekir.”
Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’de şunları söyledi;
 “Önceki Babaeski Belediye Başkanı Haluk Tezsezer’in o dönemde sendikamıza üye olan Belediye işçilerini tek tek çağırarak istifa ettirmesini ve başka bir sendikaya üye yaptırmaya zorlamasını hiç unutmadım ve unutamam bu benim içimde uktedir”. Diye konuşmasına başlayan Disk Genel Başkanı Süleyman Çelebi sözlerine şöyle devam etti;
“Biz devletten, sermayeden, siyasi partilerden bağımsız bir sendikayız. Gelene ağam, gidene paşam diyen bir sendika değiliz. Siyasal tercihimizi de emekten yana kullanan siyasi partilerin yanıdır, soldur, sosyal demokrat partilerdir. Bunu da açık yüreklilikle bugüne kadar yaptık. Buranın gelir koşullarını, imkânlarını bildiğimiz için buna uygun bir sözleşme yaptığımızı düşünüyorum. En iyi hakları elde etme mücadelesinde sonuna kadar sınırları zorlayan bir sendikayız. Burada sınırlar zorlandığını ve olabilecek bir sözleşme yapıldığını düşünüyorum. Daha iyi koşulları da burada işçi arkadaşlarımıza yaratmakta bizim boynumuzun borcudur. Biz daha disiplinli çalışarak, yapacağımız hizmet kalitesiyle bu borcumuzu azaltmaya çalışmaktayız. Türkiye’nin gerçek gündemi işsizlik, yolsuzluk, yoksulluktur. Ama biz diğer suni gündemler ile boğuşmaktayız. Yaşanan işsizlik, yolsuzluk ve sanayinin bu kadar sıkıntıda olduğu dönemde alınacak önlemlerin konuşulması gerekirken, neler ile boğuştuğumuzu tüm Türkiye biliyor. Çiftçinin, memurun, esnafın, emeklinin durumu ortada. Ciddi anlamda baskılar, kuşatmalar yaşanmakta. Şu anda çok gündemde olan tekel işçilerinin direnişi var. Ben bunu çok önemli buluyorum. Tekel işçilerinin o grevinin, eyleminin sonuna kadar yanındayız. Bize üye değiller, bize üye olan bir sendikanın üyesi de değildirler. Ama biz hiç ayırım yapmadan arkadaşlarımızın başlattığı bu mücadelenin sonuna kadar yanında olduk, Başbakan’da bundan sonuna kadar rahatsız. Bu rahatsızlığının nedeni biliniyor, işçilerin yalnız kalması dayanışma koymamamız isteniyor. Yaklaşan seçimlerde oylarımızı doğru kullanarak iradelerimizi doğru ortaya koyarak sorunları aşabiliriz.”
Son olarak kürsüye konuşmalarını yapmak üzere CHP İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel, geldi. Altınel, yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Cumhuriyet halk partisi bildiğiniz gibi kuvayi milliye’den gelen köklü devlet kuran, devletin kurallarını yapan bir partidir. Aynı zamanda sosyal demokrat bir partidir. Sosyal demokrat partilerin en büyük bağdaşlıkları emek örgütleridir. Emek örgütlerinin de en başında DİSK gelir. Bendeniz yaşadığı ömrü DİSK ile yaşamış bir insan olarak DİSK’i çok ayrı bir yere koyuyorum Sevgili genel Başkanımı da baş tacı ediyorum. Sevgili arkadaşlarım, CHP İlçe merkezinde bu hafta yapılacak Perşembe toplantısında Tekel işçileri ve 4C konusunda sunum yapılacaktır. Bu sunumu da Alaaddin Öztürk arkadaşımız yapacaktır. Bu hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Yapılan toplu iş sözleşmesi hayırlı, uğurlu olsun. Bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmemesi için, satılmaması için, laik cumhuriyet olmaktan çıkmaması için el birliğiyle çalışmak zorundayız. Bunun için Cumhuriyet Halk Partisi’nin hazırlıkları vardır. Biz bu dönem iktidarı AK Parti’nin elinden almak istiyoruz. En büyük güvencemiz de emek örgütleridir. Emek örgütlerinin de en başında DİSK vardır. Disk ile sonuna kadar birlikte çalışarak Ülkemizi yeniden aydınlık geleceklere çıkarma düşüncesindeyiz.”
Yapılan konuşmaların ardın Babaeski Belediye Başkanlığı’nda çalışan 48 işçinin iki yıllık dönemi kapsayan Toplu İş Sözleşme tutanaklarını imzala törenine geçildi.
Atılan imzaların ardından ise Belediye Başkanı Hacı, DİSK Genel Başkanı Çelebi’ye, “Bundan sonra sizi Babaeski’nin bir hemşerisi olarak kabul ediyoruz” diyerek, Şehrin Anahtarını verdi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve beraberinde ki heyet, Babaeski İlçesi’nden, Kırklareli İline hareket etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here