“Diplomasi zeka ve taktik uygulamasıdır”

14
“Gözüyle Türk Dış Politikası ve Diplomasinin Sınırları” Konferansı yapıldı
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ)  tarafından “Hariciyeci Gözüyle Türk Dış Politikası ve Diplomasinin Sınırları” konulu Konferans verildi.
Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Elçi Metin Kılıç tarafından verilen konferans 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat 14.00’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş’ın da katıldığı konferansa çok sayıda öğrenci katıldı.
Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi elçi Metin Kılıç, verdiği Hariciyeci Gözüyle Türk Dış Politikası ve Diplomasinin Sınırları konferansında yaptığı konuşmasında, bir ülkede işler kötüye gidiyorsa diplomasilerin onu sezmesi gerektiğini söyledi.
Diplomasilerin sezgilerinin ve becerilerinin yüksek düzeyde olması gerektiğini ifade eden Kılıç; “diplomasiler tüm dünyayı takip etmesi gerekiyor. Diplomasi zeka ve taktik uygulamasıdır. Diplomasi bir beceri mesleğidir. Giyim, kuşam ve davranışlara önem gösterilmelidir. Bir ülkede bir şeyler kötüye gidiyorsa diplomasilerin onu sezmesi gerekiyor. Diplomasiler önemli bir görevi yerine getirmektedir. Dünyada diplomasiye uymayan devletlerden de bahsedebiliriz. İran notasını yazarken, kendi dilince yazıyor. Nota yazarken her devletin armaları bulunur. Saygı cümleleri vardır. Libya’dan gelen notalara da bakıldığında saygı cümlesi yok. Sadece nota kağıdı çok kaliteli. Diplomasi çok katı bir gelenekler mesleği. Diplomasi bir beceri mesleği. Diplomaside beceri çok önemlidir” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here