Dikkat!!! “Toprak suya doydu, heyelan olabilir”

5
* Kırklareli Meteoroloji İl Müdürü Naci Gürbüz toprağın suya doyduğunu belirterek heyelan riskinin çok yüksek olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli haftalardır kar ve yağmur şeklinde yağış alamaya devam ediyor. Şubat ayının ilk 9 gününde Kırklareli’de metrekareye 68 kilogram yağış düştüğünü belirten Kırklareli Meteoroloji İl Müdürü Naci Gürbüz Ocak ayında da 55 kilogram yağış düştüğünü hatırlatarak;
“İlimizde toprak bölgelerin çok olması nedeniyle sel ve heyelan olayları görülmüyor. Fakat son zamanlarda yağan kar ve yağmur toprağı suya tamamen doyurdu. Bugün akşam saatlerinden itibaren rüzgar güneyden esmeye başlayacak ve güneyden esmeye başlayan rüzgarla birlikte Pazartesi gününe kadar aralıklarla yağmur yağışı bekleniyor. Toprağın suya doymuş olması nedeniyle metre kareye düşecek 10 kilogram yağış dahi büyük bir tehlike arz ediyor. Heyelanın olma olasılığı çok yüksek. Bu nedenden dolayı halkımızın tedbirli olmasını öneriyoruz” dedi.
Gürbüz, açıklamasında önümüzdeki bir hafta içerisinde hava sıcaklığının ise ortalama olarak gece 3, gündüz ise 10 derece olmasının beklendiğini belirtti. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here