Dibek; “Doktor hatalarından kim sorumlu olacak?”

15
* CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a Doktorların fazla çalıştırılması nedeniyle olaşabilecek doktor hatalarından kimin sorumlu olacağını sordu.

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in soru önergesi şu şekilde oldu; “Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun yayımladığı genelgede, acil servislere mesai saatleri haricinde, acil müdahale gerektirmeyen ve ayakta tedavisi sağlanabilecek durumdaki hasta başvurusunun yüksek olduğuna dikkat çekerek, buna  bağlı olarak acillerde gereksiz bir yoğunluk yaşandığını, durumları acil olan hastalara zamanında müdahalede aksaklıklar görüldüğünü ve bunun önlenmesine yönelik yeni düzenlemelere gidileceğini bildirmiştir.
Genelgeye göre, mesai dışı poliklinik uygulamasına yönelik, hafta içerisinde hasta müracaatının en yoğun olduğu mesai saati bitiminden 24.00’e kadar, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ise 08.00-24.00 saatleri arasında, hasta yoğunluğu ve tabip  mevcudu dikkate alınarak yeterli sayıda hekim ve ihtiyaç duyulan diğer sağlık personeli için 8 veya 16 saatlik çalışma süresi düzenlenecek biçimde planlama yapılacaktır.
* Söz konusu düzenlemenin uygulamaya konulabilmesi için ne kadar doktor ihtiyacı olduğu öngörülmektedir? İhtiyaç duyulan doktorlar hangi şartlarda çalıştırılacaktır?
* Doktor açığı olan ülkemizde polikliniklerin saat 24’e kadar çalışmaları için hastanedeki mevcut doktorların mesai ve nöbet süreleri ve sayıları mı artırılacaktır?
* Birçok hastanede ayda 15 gün nöbet tutan asistan doktorların olduğu göz önünde bulundurulursa, söz konusu düzenleme için bu doktorların kullanılma şansı var mıdır?
Doktorların fazla çalıştırılması nedeniyle olaşabilecek doktor hatalarından kim sorumlu olacaktır?” (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here