Dibek; “Barış için herkes üzerine düşeni yapmalıdır”

12
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, “1 Eylül Dünya Barış Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, “1 Eylül Dünya Barış Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“2. Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başladı. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 52 milyon kişinin öldüğü, milyonlarcasının yaralı veya sakat kaldığı, kentlerin yok olduğu gelmiş geçmiş en büyük felaket olan İkinci Dünya Savaşının başladığı gün yani 1 Eylül “Dünya Barış Günü” olarak kabul edildi.
Türkiye Cumhuriyeti, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, "Yurtta barış, dünyada barış" ilkesi temelinde kurulmuş bir ülke olarak savaşsız bir dünya için dış politika belirlemiştir. Ama maalesef dünyanın dört bir yanında, ve komşularımızda savaşlar sürmektedir. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde bugün, dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde, farklı isimler altında insanlık suçu işlenmeye devam ediliyor.
Cumhuriyetle beraber, tüm anlaşmazlıkların karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesi içinde, diyalogla çözümlenmesinden yana olan Türkiye, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için, ırk, dil, din, kültür farkı gözetmeksizin tüm insanlığı işbirliği ve dayanışmaya çağırmalıdır. Bu nedenle, barış ve istikrar ortamını bozucu bölgesel anlaşmazlıkların, şiddet ve terör hareketlerinin önlenmesi, açlıkla mücadele, çevre sorunlarına çözüm bulma gibi konularda sağduyu sahibi herkesin, üzerine düşen görev ve sorumluluğun bilinciyle hareket etmesi gerekmektedir.
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, terörden arınmış bir dünyada, mutluluğa, huzura, sevgiye, hoşgörüye, kardeşliğe ve evrensel barışa özlem ile tüm halkımızın Dünya Barış Gününü Kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.” (Savaş Eskici)
      

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here