Dibek; “10 Kasım Atatürk’ün yaptıklarını kavramak, Onu anlamak için önemli bir gündür”

20
Dibek; “10 Kasım Atatürk’ün yaptıklarını kavramak, Onu anlamak için önemli bir gündür”

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Atatürk’ü Anma Haftası’nda, 10 Kasım Ulu Önder’in ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı;

Dibek, “Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 71’inci yılında özlemle anıyoruz” cümlesi ile başladığı anma mesajına şu şekilde devam etti; “10 Kasım Atatürk’ün yaptıklarını kavramak, Onu anlamak için önemli bir gündür. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Yüce Önder Atatürk’ü anlamak onun devrimlerini kavramak ve sahip çıkmakla mümkündür.

Atatürk vatanına ve ulusuna çok yüce duygularla bağlı, vatan savunmasını her şeyin üzerinde tutan, millet sevgisi tutku derecesinde olan, yaşarken ve öldükten sonra da maddi ve manevi tüm varlığını ulusuna adayan bir devlet adamı ve komutandı.

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı ile Türk Milletinin yeniden ve daha güçlü bir şekilde tarih sahnesine çıkmasını sağlamış, Cumhuriyet ile de Türk insanına çağdaş uygarlığın kapılarını açmıştır.

Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmayı hedef gösteren Atatürk, eğitimle ve eğitimin ulusal olması ile de yakından ilgilenmiştir. Milli Eğitimi güçsüz olan bir milletin gelişimini tamamlayamayacağını düşünen Atatürk, "Eğitimdir ki; bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı ve yüce bir toplum olarak yaşatır; ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder" sözleri ile eğitimin nedenli önemli ve gerekli olduğunu vurgulamıştır.

En büyük eseri olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk, çağını aşıp gelecek çağlara da ışık tutan bir liderdir. Asırların pek nadir olarak yetiştirdiği dâhilerden olan Atatürk’ü, hayata veda edişinin 71’inci yılında özlemle ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.”

Milletvekili Dibek’ten kurtuluş günü mesajı;

CHP Kırklareli Milletvekili Dibek, ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü dolayısıyla, şunları söyledi;

“Türk Ulusu her aşaması ayrı bir kahramanlık destanı olan Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlık ve vatan bütünlüğü koruma kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e giden yolda Kırklarelimiz; 10 Kasım 1922 tarihinde Türk kuvvetlerince kurtarılarak, Ulusumuza moral kaynağı olmuştur.                                            

Başta Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarılması yolunda aziz canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bu duygularla Kırklarelimizin kurtuluş coşkusunu yürekten paylaşıyor, Kırklarelili hemşerilerime selam ve sevgilerimi sunuyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.