“Devletin sıcak ilglisini yanımızda görmek istiyoruz”

9
* Kırklareli Roman Kültürünü Koruma Kalkındırma ve Dayanışma Derneği
Eski Başkanı Zafer Süpürgeci, 2003 yılından bu yana dernek olarak çok
sayıda roman toplumu insanına Mesleki Eğitim Kursları’na katılmaları
konusunda önderlik ederek onların bu kurslardan faydalanmasını
sağladığını, fakat bu insanların kurslardan belge almasına rağmen iş
bulamadıklarını belirtti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Roman Kültürünü Koruma Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Eski Başkanı Zafer Süpürgeci, gazetemize yaptığı ziyaretinde, Mesleki Eğitim Kursları’nın halen devam ettiğini belirterek roman toplumu insanlarının bu kurslara büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Roman toplumu insanlarının kurslardan başarılı bir şekilde geçerek belde aldıklarını belirten Süpürgeci şunları kaydetti;
“Toplum insanlarımızın en büyük sıkıntısı işsizliktir. Bu kurslar ile insanlarımızın meslek sahibi olmalarına katkıda bulunuyoruz. Toplum insanlarımızın arasında yaşları ilerlemiş olanlara bile kalorifer, doğalgaz ve benzeri kurslardan faydalanmasına destek veriyoruz. Bayan arkadaşlarımızda biçki, nakış kurslarında eğitim alıp sertifika alıyorlar bazı bayan arkadaşımız aldıkları sertifikalar sayesinde işe girdiler.”
Yeni arkadaşlarımıza da iş bulabilmek için kurslara kayıt ettirmeye başladık Süpürgeci, Hulusi Tırpan ve Hüseyin Kısa isimli iki roman vatandaşı ile gazetemize yaptığı ziyarette;
“Yeni arkadaşlarımıza da iş bulabilmek için kurslara kayıt ettirmeye başladık. Bu iki arkadaşımıza da iş bulabilmek için Kalorifer ve Doğal Gaz Kursları’na kayıt ettirip eğitim almalarını sağlayacağız. Toplum insanlarımız bu kurslara büyük ilgi gösteriyor. Esas amacımız yerel yönetimlerin ve özel sektörlerin toplum insanlarımıza sahip çıkmasını sağlamaktır. Eskiden roman toplumu insanları eğitim almaz diyenler vardı. Ama insanlarımız diğer insanların bizlere bakışı olan bu görüntüyü kırdı ve kurslara katılarak başarılı dereceler ile sertifikalarını aldı. Halende kurslara ilgi gösterip ve katılan insanlarımız var. Eğer resmi ve özel sektörlerden bizlere destek gelirse toplum insanlarımız tüketen bir toplumdan üreten bir topluma geçecektir. Biz siyasi bir partinin desteğini değil, devletin sıcak ilgilisini yanımızda görmek istiyoruz.”
Kurslara yeni kayıt olacak olan Hulusi Tırpan ve Hüseyin Kısa’da resmi ya da özel herhangi bir kurumda kendilerine iş imkanı sağlanmasını istediklerini belirterek, kurslara katılarak sadece belge alarak ortada kalmak istemediklerini ifade ettiler. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here