Devlet Hastanesi’ndeki Grev’e müdahale iddiası

9
Kırklareli Tabip Odası Başkanı Halil Muhacır; “Buradaki eylemimiz tamamen yasaldır, kanunidir. Arkadaşlarımız ile ilgili yapılacak olan bütün yasal süreçlerin takipçisi olacağız” dedi.
 
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kırklareli Şube Başkanlığı tarafından Kırklareli Devlet Hastanesi’nde 19 Nisan’da başlatılan “Grev”in sekteye uğratılmak istendiğini belirten Kırklareli Tabip Odası Başkanı Dr. Halil Muhacir şunları kaydetti:
 “19-20 Nisan tarihlerinde yapacağımız grev için hastalarımız ve halkımız mağdur olmasın diye hastane yönetimleri ile 1 hafta önceden görüşüp yapmak istediklerimizi anlattık. Hastalarımıza asla zarar vermeyeceğimizi, Acil Servis’te hastaların bakılacağını, Yoğun Bakım’ın, Diyaliz’in,  Servis Hastaları’nın, gebelerin, çocukların asla mağdur edilmeyeceğini söyledik. Bunları da uyguladık. Polikliniklerde ısrar eden hastalarımıza baktık. Hiçbir hastamızı mağdur etmedik. Amacımız bu grev eyleminde dahi halkımızı zor durumda bırakmamaktı. 
* “Operasyon ile pankartımızın üzerini kapattılar”
Ama hastane idaresi ilk önce B Blok’taki “Grevdeyiz” pankartını çıkartmamızı söyledi. Sırf eylem kırılmasın, arkadaşlarla birlik, beraberlik ve barış ortamı içerisinde, ülkemizin de durumunu düşünerek, sorun çıkmasın diye, emniyet görevlileri ile görüşüp oradaki bu pankartı B Blok’taki binanın yanına astık. Bu konuda hoş görü gösterdik. Barış anlayışı içerisinde yapalım dedik. Ama bundan sonra kapıdaki “Grevdeyiz” pankartını kaldırmamız istendi. Yönetime o halkı rahatsız etmiyor, problem yok diye söyledik. Bizi dinlemediler 19 Nisan 2011 Salı günü akşamı saat 22.00’de operasyon ile Hastane Teknisyenleri alelacele “Grevdeyiz” pankartının üzerine “Kırklareli Devlet Hastanesi 24 Saat Acil Hizmeti Vermektedir” pankartı asıldı. Kırklareli Devlet Hastanesi açıldığı günden beridir zaten 24 saat Acil Hizmeti veriyor. Bunu tekrar oraya yazmanın mantığı nedir? Bu kraldan çok kralcılıktır. Bu barış ortamını bozmaktır. Kendilerinin de sendikacı olduğunu söyleyenlere sesleniyorum. Bu sarı sendikacılıktır.  
* “Burası kimsenin babasının hastanesi değil”
Yine bu sabah pankart sorununu halletmek için oraya gittiğimizde arkadaşlarımız pankartı indirip, biraz ön palana almak istediler. Hastane Başhekimi “Burası benim hastanem. Buraya bunu asamazsınız” diyerek asmak isteyen arkadaşlarımıza tepki gösterdi. Birası bizim hastanemiz, burası halkın hastanesi. Kimsenin babasının hastanesi değil. Bizde sonuç olarak o bir pankartın yerine üç pankart astık. 
Bu kararlığımızı devam edecek. Bu grev uygulamasına katılan bir arkadaşımıza saç, baş, kılık-kıyafet yönetmeliğinden sarı zarf verildi. Yine Sağlık Kurulu Kalemi’nde grev dolayısıyla evrak kabul etmeyen bir memurumuzdan savunma istendi. Bende bekliyorum. Bana da lütfen yazsınlar. Yazmazlarsa yazık olur, yazık ederler. 
Bu hastane, burada çalışanların, buradaki Hekimlerin halka hizmet ettiği kamusal alanlardır. Kimsenin babasının malı değildir. Biz burada 15 yıldır Hekim arkadaşlarımla birlikte kamusal sağlık hizmeti veriyoruz. Bu hastaneler vatandaşın, kimsenin babasının malı değil. 
* “Telefonla taciz ve tehdit ettiler”
Biz biliyoruz pek çok arkadaşımızı, pek çok çalışanımızı içeride telefonlarla taciz edip, tehdit ettiler. Bunlar asla bizi yolumuzdan döndürmeyecektir. Biz son derece barış içerisinde bu eylemi olgunlukla, karnaval içerisinde yapmak istiyorduk. Buraya davul-zurna getirecektik. Hastalarımıza zarar vermeyelim, onları üzmeyelim, onların sağlığı üzerinden hoş olmaz diye bunları yapmadık. Biz bu kadar anlayış içerisindeyken, yönetimi ve bunları emredenleri bir kez daha aklını başlarına almaya davet ediyorum. 
Buradaki eylemimiz tamamen yasaldır, kanunidir. Arkadaşlarımız ile ilgili yapılacak olan bütün yasal süreçlerin takipçisi olacağız. İnanın bunlar bizim için şeref olur. Bizlere soruşturma açmazlarsa ayıp ederler. Bekliyoruz soruşturma açsınlar. Bunlardan çekinmeyeceğiz. Israrla devam edeceğiz”
* “Başhekim Yoldaş; “Hiçbir müdahelemiz olmadı”
Kırklareli Devlet Hastanesi A Blok’ta yapılan basın açıklamasındaki iddialarla ilgili olarak görüştüğümüz Kırklareli Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ceylan Yoldaş böyle bir şeyin bsöz konusu olmadığını belirterek; “Ben kimseyi tehdit etmedim. Biz sadece arkadaşlarımıza poliklinik hizmetlerini ve acil hizmetlerini aksatmayın diye söyledik. Hastaların gelişini engellememeleri konusunda uyardık. Bunların haricinde herhangi bir müdahalemiz olmadı. Telefonla aramam söz konusu değil. Neden arayım ki. Memur olarak kılık-kıyafet yönetmeliğine aykırı davranan arkadaşlar var. Sürekli şekilde uzun saçlı ve sakallı gelen arkadaşlarımız vardı. Onlar hakkında savunma istedik. Evrak ile ilgili işlem yapmadı diye soruşturma açılan bir arkadaşımız yok. Sadece kılık-kıyafet yönetmeliğine uymayan bir arkadaş için savunma istedik. Savunmasını yazar bize verir bizde değerlendiririz. 
Pankartları kaldırmadık. Sadece hastanemizin Acil Hizmetinin 24 saat devam ettiğini ve polikliniklerimizin devam ettiğini halkımıza anlatmak için öyle bir yazı astık. Bunun haricinde onların astıkları pankartları engelleme durumumuz olmadı. Şu anda bütün vatandaşlarımız her türlü hizmeti alıyor. Her hangi bir aksama yok.” (s) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here