Devlet Hastanesi Çamlık’ta, İhalesi 6 Kasım’da

78
22 Ekim günlü Gazetemizde “Sağlık Bakanı topu taç’a mı attı?” Başlıklı yazımızla Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun 19 Temmuz’da, Kırklareli Sevgi Dünyamız Kültür Sanat ve Eğitim Derneği…….
HABER MERKEZİ
22 Ekim günlü Gazetemizde “Sağlık Bakanı topu taç’a mı attı?” Başlıklı yazımızla Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun 19 Temmuz’da, Kırklareli Sevgi Dünyamız Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından Festival alanında kurulan iftar çadırını ziyareti sırasında, Devlet Hastanesi temelinin Kurban Bayramından önce atılacağını söylemesiyle Kamuoyunda bu tarihe endeksli bir beklenti oluşmuştu.
Hastane temeli Kurban Bayramı geçtiği halde atılmayınca,  hastanenin yapılacağı yerin değişeceğinden, Hastanenin başka bir yere yapılacağı için temelin atılmadığı dedikodularıyla çeşitli spekülasyonlar oluştu. 
Kamuoyunda meydana gelen hastanenin yeri değişecek, temel bunun için atılmadı şeklindeki belirsizlik ve söylemler üzerine 22 Ekim tarihinde ki “Bakan bey topu taç’a mı attı?”  haberimizi yayınlamıştık. 
Haberimizin yayınlanması üzerine Gazetemize gelerek, hem sözlü hem de yazılı açıklamalarda bulunan Kırklareli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Muhammet Mustafa Saymaz,  Bakan beyin Kırklareli’ne yapılacak olan yeni Hastane de çok büyük katkıları ve özverili çalışmaları olduğunu, Hastane yerinin de değişmediğini, Hastane ihalesinin TOKİ tarafından 6 Kasım’da yapılacağını ifade etti. 
Genel Sekreter Saymaz konuyla ilgili şunları söyledi; 
“Aslında Sayın bakanımız verdiği sözü tuttu. Evet temel atılması biraz gecikti. Bu ihale sürecidir, Sayın Bakanımız her ne kadar Hastane inşaatı temeli Kurban Bayramından önce atılacak dediyse de bu ihale süreci ve resmi prosedürler ile alakalı bir gecikmedir. İhalesini TOKİ yapıyor. İhaleler de İhale Kanunları çerçevesinde yapılmaktadır. Sayın Bakanımız ifadesinde de; “Hukuki bir problem olmadığı takdirde Allah’ın izniyle Kurban Bayramı öncesinde temellerini atmak istiyoruz.” demişti. Bu tarih muhtemel bir tarihti. Neticede birkaç ay gecikmeli oldu. Bu gecikme tamamen ihale mevzuatı ile ilgili bir durumdur. Aslında Bakan bey bu süreci hızlandırdı ve yapılacak olan Hastane konusunda ciddi özverilerde bulundu.
İhale Kanunu gereği, resmi prosedürler çerçevesinde en kısa zamanda alınacak olan tarih 6 Kasımdı ki bu çok uzak bir tarihte değil. Neticede birkaç ay bir gecikme oldu.” dedi.   
Kırklareli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Muhammet Mustafa Saymaz’ın yazılı açıklaması şöyle; 
“Haberin içeriğinde yer verilen "hastanenin yerinin değişeceği söylentileri" tamamen asılsızdır. 250 yataklı hastanemizin ihalesi 6 Kasım 2013 tarihinde saat 14.00 sularında TOKİ tarafından yapılacaktır. Hastane yerinde kesinlikle bir değişiklik yoktur. Hamidiye Mahallesinde, halkımız arasında bilinen şekliyle "Çamlık" mevkiine hastanemiz yapılacaktır. Yine haberin içeriğinde yer verilen Sn. Bakanımızın "Hukuki bir problem olmadığı takdirde Allah’ın izniyle Kurban Bayramı öncesinde temellerini atmak istiyoruz." İfadelerinde ki "hukuki problem" ibarelerinden de anlaşıldığı üzere Kurban Bayramı öncesi temellerin atılamaması tamamen ihale mevzuatı ile ilgili bir durum olup, konuyla ilgili herhangi bir gecikmenin olmadığını, söz konusu konuşmanın yapıldığı tarih itibari ile mümkün olan en erken tarihte hastanenin ihalesinin ve temel atmasının gerçekleşmiş olacağının bilinilmesini;
Konu hakkında okurlarınızın ve tüm kamuoyunun bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.” (Faruk Ceylan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here