“Dernekler amacından çıkıyor”

22
Kırklareli Belediye Meclisi 2010 Yılı Haziran ayı toplantısı, 01 Haziran 2010 Salı günü saat 15.00’da Kırklareli Belediye Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.


HABER MERKEZİ

2010 yılı Haziran ayı toplantısına Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırıda bulunarak Hukuk ve Siyasi kurallara aykırı olduğu için İsrail hükümetini ve İskenderun’da Emniyet mensuplarına ve askerlerimize saldırıda bulunan Terör örgütlerini kınayarak başladı.
Gündemin ilk maddesi olan Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği Trakyakent’e 2 asil ve 1 yedek olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi Üyeleri’nden Sedat Bilgiç, Resul Yıldırım asil olmak üzere Beyazıt Kösten’in yedek üyeliği oy birliği ile kabul edildi. Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği Trakyakent’e Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinden seçilmesi konusunda Meclis Üyeleri Tülay Peker ve Ünal Başkur arasında kısa süreli tartışma gerçekleşti.
Kırklareli Hareketi Derneği, Kofçazlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kırklareli Doğayı Sevenler Derneği, Kırklareli Motosiklet Kullanıcıları Derneği, Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Kırklareli Beşiktaşlılar Derneği, Kırklareli Şehir Kulübü ve gündeme sonradan eklenen Babaeskililer Kültür ve Dayanışma Derneği, Serhat Avcılar Kulübü, Kırklareli Avcılar Kulübü İçkili yer bölgesi talebinde bulunarak gündeme eklendi.
Meclis Üyesi Fahrettin Üstündağ tarafından tepki alan derneklerin ve kulüpleri içkili yer bölgesi talepleri doğrultusunda yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Dernekler belirli amaçlar için kurulmuş sivil toplum örgütleridir. Bu talepler doğrultusunda önümüze çıkan problemler derneğin belirli amaçlarından çıkıp meyhaneye dönüşmesidir. Derneklerin görevi kendi kuruluş amaçlarıyla hareket etmektir. Eskiden meyhane açmak isteyen herkes dernek kuruyordu ve içki ruhsatı alıp dernek adı altında meyhane işletiyordu.” Belediye başkanı Çağlayan’a soru yöneten Üstündağ; “Derneklere ruhsat vermesek baskısına Belediye özellikle siz dayanabilecek misiniz?” dedi.
Meclis Üyesi Fahrettin Üstündağ’ın tepsini olumlu bulan Tülay Peker derneklerin amacı dışında hareket ettiğini, içkili yer bölgesi talebinde bulunan dernek ve kulüplerin taleplerin geri çevrilmesi gerektiğini belirtti. Meclis Kararı ile İmar ve Çeşitli işler komisyonuna havale edilerek 06 Temmuz 2010 günü yapılan olan meclis toplantısında incelenmesine karar verildi. (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here