Dermenci; “Trakya Bölgesi olarak % 50 Hibe Destekli Projelerden yararlanmak istiyoruz”

24
“Besilik Materyal Temini ve Desteklenmesi Projesi” kapsamında 09 Eylül 2014 Salı günü Ankara Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü’Nde (UTEM) bir toplantı gerçekleştirildi. 
HABER MERKEZİ
“Besilik Materyal Temini ve Desteklenmesi Projesi” kapsamında 09 Eylül 2014 Salı günü Ankara Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü’Nde (UTEM) bir toplantı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıya; Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Özden, Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, 38 İl Birlik Başkanının yanı sıra da HAYGEM Altyapı ve Koordinasyonu Daire Başkanı Ramazan Koçak, TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) Daire Başkanı Mehmet Şahin, Ziraat Mühendisi Nejat Aydın ve Ziraat Mühendisi Behiye Erkan Anuk katıldılar.
Toplantıda Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki iller ile Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki toplam 35 ilde, mevcut büyükbaş küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için ahır-ağıl tadilatı veya yeni inşaatta % 50 hibe ve hayvan alımı; DAP, GAP ve DOKAP kapsamındaki illerde mevcut işletmelerin et üretimindeki verimlilik ile kalitenin artırılması ve bölgesel kalkınmayı sağlamaya yönelik etçi ve kombine ırklardan damızlık boğa alımı yatırımlarının desteklenmesine ilişkin bilgiler verildi. 
* Hayvancılıkla ilgili sorunlar bizzat iletildi
Toplantıdan sonra Başkan Ali Dermenci, Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan’ı makamında ziyaret ederek, 2 Haziran 2014 tarihinde Azerbaycan’a gerçekleştirilen Gebe Düve İhracat Töreni’ne katıldığından dolayı kendisine plaket vererek, teşekkür etti. Dermenci, Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan’a ilimiz ve bölgemiz hayvancılığının sorunları ve beklentilerini aktararak, Bakanlığımızın hastalıktan ari olan Trakya Bölgemize ayrı bir önem verdiğini belirtti. Ayrıca Trakya bölgemizin hayvancılık konusunda yatırım üssü haline geldiğini; fakat hayvancılığın büyük bir bölümünün küçük ve orta ölçekli aile işletmeleri tarafından yapılıyor olmasının daha karlı ve sürdürülebilir bir hayvancılık için mümkün olmadığını bu nedenle de hayvancılığın daha karlı ve sürdürülebilir bir şekilde yapılabilmesi için Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP)  kapsamındaki mevcut büyükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için % 50 hibe destekli ahır tadilatı veya yeni inşaatı ile ilgili şuan uygulanan projelerin Trakya bölgemizi de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini söyledi.
Ayrıca bu tür projelerin hayvancılığın geleceğinin kurtulması ve hayvancılığın daha karlı ve sürdürülebilir bir şekilde yapılması için çok önemli olduğunu ahırların modernizasyonu ve hijyeni sağlandıktan sonra da Trakya Bölgesi ve bölgelerdeki bütün işletmelerin hastalıktan ari bir konuma getirilerek hem Damızlık Gebe Düve’de hem de üretilen Süt ve süt Ürünleri’nde İhracat Üssü haline gelmesini sağlayacağını vurguladı. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here