Dereköy’ün çocukları Orman Yangınları’na karşı bilinçlendiriliyor

14
Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü ile Bulgaristan’ın Burgas Orman Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürülen "Yangınsız Istranca" Projesi…
HABER MERKEZİ
Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü ile Bulgaristan’ın Burgas Orman Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürülen "Yangınsız Istranca" Projesi kapsamında Kırklareli merkez ilçeye bağlı Dereköy Köyü Atatürk İlkokulu’nda bir program düzenlendi. Düzenlenen programa; İstanbul Bölge Müdürü Zekeriya Mere, Kırklareli İl Orman İşletme Müdürü Nüfer Yavuz, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Okul Müdürü Ece Çekiç, Okul Öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.
İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere düzenlenen programda yaptığı konuşmasında, Bulgaristan’ın Burgas Orman Bölge Müdürlüğü tarafından AB Sınır Ötesi İş Birliği Programı çerçevesinde yürütülen "Yangınsız Istranca" Projesi kapsamında özellikle öğrencileri, orman yangınlarına karşı bilgilendirdiklerini belirterek şunları kaydetti:
“Dereköy bizim Orman anlamında en güzide yerlerden birisi. Sizlerde bu köyde öğrenim gören çok değerli kardeşimiz, öğrencilerimizsiniz. Burada bulunmamızın ana sebeplerden bir tanesi Bulgaristan ile birlikte Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğümüzün güzel bir projesi vardı ve proje için buraya geldik. Bu güzel proje ülkemizin ormancılık anlamında ne kadar gelişmiş, ne kadar ileriye gitmiş olduğunu en güzel örneklerinden biri olarak Bulgaristan’a orman yangınlarıyla ilgili komşumuz olan Burgaz Bölge Müdürlüğü’ne ciddi anlamda eğitim desteği vermek, bilgilerimizi ve gelişmiş teknolojimizi onlara anlatmaktır asıl amacımız. Ülkemizin büyüklüğü, gücü, kuvvetinin bir göstergelerinden birisidir. Hem onlarda hem de bizde değişik eğitimler yaptık ama bunun devamı niteliğinde okullarımıza ziyaret edilerek ormancılıkla ilgili, bu projeyle ilgili, çalışmayla ilgili güzel hatıralar, güzel sunumlar yapmak istedik, sizlerle birlikte olmak istedik. Çerçevesi çok büyük gibi değil ama bir kere gönül gönüle ve el ele yan yana durmamız bizim için öncelikle yeterde artar bile diye düşündük. Kırklareli Ormanlarını göbeği diyoruz biz Dereköy’e. Özellikle Dereköy’e bizde gelmek istedik. 10 köy okulunu gezecektik ancak Dereköy’e çok daha önem verdiğimiz için kendimizi ifade etmek için gelmek istedik. Orman yangınlarıyla ile ilgili mücadelede kullandığımız helikopterimizi de buraya getirelim, hem o gösterimizi de yapalım öğrenci kardeşlerimizle birlikte olalım onlarda görsün istedik. Ormancılığın göz bebeği olan Dereköy’de insanlar büyük çoğunluğun gelir kaynağı işte bu gördüğünüz ormanlardaki çalışmaları olmuştur. Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyoruz bize bu okulları ziyaret imkanı verdikleri için. Sadece bugün değil diğer günlerde de hep beraber olalım istiyoruz.”
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz’da yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Her projede bizlerle beraberler, bizim yanımızdalar Okullar Hayat Olsun Projesi çerçevesinde okullarımızın ağaçlandırılması, okullarımıza kamelya yaptırılması gibi etkinliklerde faaliyetlerde hep bizi destekler. Bugünde buruda Bulgaristan’da yapılan Sınır Ötesi İşbirliği Projesi çerçevesinde sizlerle beraber olduk. Ormanlarımız biliyorsunuz bizim en değerli varlıklarımız ormanlarımız. Dereköyle ile ilgili Sayın Bölge Müdürümüz söyledi Kırklareli’nin en zengin bölgelerinden bir tanesi. Havadan kendileri görmüşler ormanı bende merak ettim havadan nasıl görünüyor diye, helikopterle bizde geldik gördük ormanları havadan çok güzel bir görüntüydü. Sizlere düşen, babalarınıza düşün, ailelerinize düşen bizim başta nefes alıp verdiğimiz, bize okjisen sağlayan bu ormanlarımızı korumak, onları gözümüz gibi bakmak.”
Konuşmaların ardından, orman yangınlarında kullanılan helikopter gösteri uçuşu yaptı. Dereköy Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen programda, orman yangınları hakkında bilgi verildi, öğrencilere Balon, Şapka ve Tişört hediye edildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here