“Dereköy Sınır Kapısı ve Burgas Limanı ticari ilişkileri geliştirecek”

8
* Kırklareli Valisi Muammer Muşmal; “Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR
Trafiği’ne açılması, Bulgaristan tarafındaki yolu bekliyor” dedi.

HABER MERKEZİ
Bulgaristan Cumhuriyeti Burgas Valisi Kostantin Grebenarov ve beraberindeki heyet Kırklareli’de ziyaretlerde bulundu.
10 Aralık 2010 Cuma günü saat 10.30’da ilk ziyaretini Kırklareli Valisine gerçekleştiren Burgas Valisi Grebenarov ve beraberindeki heyet Türklerin misafirperverliğinden memnun olduğunu dile getirdiler.
Vali Grebenarov iki ülkenin dostluğunun önemli olduğunu ifade ederek var olan iyi ilişkileri halkın menfaati doğrultusunda kullanılması gerektiğini belirtti.
Türkiye’de Kırklareli’ni üçüncü kez ziyaret ettiğini belirten Vali Grebenarov;
“Türklerin misafirperverliğinden son derece memnunuz. Bölgenizi üçüncü kez ziyaret etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İki ülkenin dostluğu çok önemli. Var olan iyi ilişkileri halkın menfaati doğrultusunda kullanmalıyız. Bulgaristan’ın en büyük limanlarından bir tanesi Burgaz’da bulunmaktadır ve kentimizde havaalanı da mevcuttur. Bu ve buna benzer unsurlar iki ülke arasındaki ticari alışverişlerde çok faydalı olduğuna inanıyorum. Ülke olarak özellikle de Kırklareli olarak bizden büyük bir beklentiniz olduğunu biliyorum, Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılması için gümrük yolunun yapılmasını istiyorsunuz. Biz zaten bunu Bulgaristan’daki Belediye Başkanlarımızla, işadamlarımızla, Sanayi ve Ticaret Odalarımızın, Ticaret Borsalarımızın başkanlarıyla bu kapının TIR Trafiği’ne açılması konusunda yolun yapılması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Kırklareli ve Burgaz arasındaki kardeşlik çok önemlidir. Bulgaristan olarak en kısa zamanda Avrupa Birliği’ne üye olmanızı diliyoruz. Avrupa Birliği’ne üyeliğin çok önemli avantajları var. Bu avantajlardan Türkiye’nin de yararlanmasını istiyoruz” dedi.
Kırklareli Valisi Muammer Muşmal, Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılması için Türkiye sınırları içerisinde yer alan yolun yapıldığını Bulgaristan tarafındaki yolun da yapılmasının beklendiğini belirtti.
Burgaz ve Kırklareli’nin iyi komşuluk ilişkileri içinde bulunduğunu ifade ederek komşu ve dost iki ülkenin iyi ilişkileri olduğunu vurgulayarak;
“Burgaz Limanı’nın da zamanı geldiğinde bizler tarafından kullanılır hale gelmesini arzu ediyoruz. Kırklarelili işadamları, Sanayiciler, Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticileri, Burgaz ile iyi ilişkiler kurma arzusundalar. Burgaz ve Kırklareli iyi komşuluk ilişkileri içindesindedir. Ticari ilişkilerin gelişmesi açısından Dereköy Sınır Kapısı ve Burgaz Limanı önemlidir. Burgaz Limanı’nın da zamanı geldiğinde bizler tarafından kullanılır hale gelmesini arzu ediyoruz. Ticari ilişkilerin gelişmesi açısından Dereköy Sınır Kapısı ve Burgas Limanı önemli.
Bu karşılıklı ziyaretlerimiz sık sık devam edecek. Ticaret Borsamız, Sanayi ve Ticaret Odamız, işadamlarımız bu ziyaretleri beklemektedirler. Bu duygu ve düşüncelerle, hoş geldiniz, çok memnun olduk.”dedi.
Karşılıklı iyi niyet çerçevesi içinde yapılan konuşmaların ardından Vali Muammer Muşmal ziyaret anısı olarak fincan takımı hediye ederken, Burgas Valisi Grebenarov da Vali Muşmal’a Burgas’ın tarihi ve turistik yerlerini tanıtan tabak hediye etti.
Türkiye’nin Burgas Başkonsolosu Sibel Erkan, Burgas Valisi Kostantin Grebenarov, Burgaz Emniyet Müdürü Milen Dimitrov, Malko Tırnovo Belediye Başkanı İvan İvanov ile Bulgar iş adamlarından oluşan heyet ve beraberinde Kırklareli İl Emniyet Müdürü  Mehmet Behzat Canbazoğlu, Vali Mulmal’ın ardından Kırklareli Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur’a ve Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç’a ziyarette bulundular. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here