Dereköy Gümrük Kapısı’na 75 Km’lik engel

32
TOBB üyesi Kırklareli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan
Altıntel ise Bulgaristan’daki gümrük yolunun yapılması için Türkiye ve
Bulgaristan hükümet yetkilileri düzeyinde görüşme yapılması gerektiğini
ifade ederek
Kırklareli ile Bulgaristan’ın Burgaz Valiliği, Belediye Başkanları,
Ticaret Borsaları, Ticaret ve Sanayi Odaları ile iş adamları arasında
Dereköy-Malko Tırnovo Gümrük Kapılarının TIR trafiğine açılması için
görüşmeler 5 yıldan bu yana devam ettiğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Görüşmeler nedeniyle sürekli Bulgaristan’a gidiş ve gelişin olduğunu ifade eden Altıntel, bu görüşmeler sayesinde 42 Kilometrelik Dereköy Sınır Kapısı yolunun yapıldığını ve kapının TIR trafiğine açılması halinde ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayacağını kaydetti.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş Dereköy Sınır Kapısının sadece Kırklareli için değil Türkiye içinde önemli olduğunu belirterek Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle modernize edilmesi ve TIR Trafiği’ne açılması yönünde 15-20 yıldır mücadele ettiklerini ifade etti.
Çetintaş, Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılması konusunda çalışmalarının devam ettiğini belirterek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin YİD Modeliyle yapacağı gümrük kapıları arasında Dereköy Sınır Kapısı’nın da ilk ikinin içinde yer aldığını vurguladı.
Kırklareli’den Bulgaristan’a açılan Dereköy Sınır Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılmamasındaki tek engelin Bulgaristan tarafındaki 75 kilometrelik bozuk yol olduğunu söyleyerek şunları kaydetti;
“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yap-İşlet-Devret modeliyle yapağı gümrük kapıları arasında Dereköy Sınır Kapısı’da yer alıyor. Kapının, TIR Trafiği’ne açılması yönünde 15-20 yıldır mücadele ediyoruz. Dereköy Sınır Kapısı’nın en büyük sorunun olan yolunun bize ait olan yerini yaptık şuanda Kapının Bulgaristan tarafındaki 75 Kilometrelik yolun yapılmasını bekliyoruz.
Bulgaristan tarafındaki 75 kilometrelik yol çok kötü. Yol yapıldıktan sonra Dereköy Sınır Kapısı TIR trafiğine açılacak. Türk TIR’ların Dereköy Sınır Kapısı’ndan geçerek Bulgaristan’ın Karadeniz sahilindeki Burgaz, Varna şehirleri ile Romanya, Moldova ve Ukrayna’ya kolaylıkla ulaşabilecek.
TIR trafiğine açılması Kırklareli’ne de büyük faydası olacak ve Kırklareli’de faaliyet gösteren firmalar TIR Trafiği’ne açık Gümrük Kapısı’ndan rahatlıkla ithalat ve ihracat yapabilecekler.
Bulgaristan’a ithalat ve ihracat cazip hale gelecek. Diğer sanayi işletmelerini de düşünürsek onlarında ihracat ve ithalatlarına kolaylık sağlayacaktır.
Senelerdir Bulgaristan Ticaret Odası ve Endüstriler Odası Başkanlıklarıyla kapının açılması için görüşmelerimiz devam ediyor. Onlarda bunun farkında, bu yüzden onlarda çalışma içerisindeler. Bu siyasi irade gerektiren bir iş” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here