Dereköy Altın Madeni’ne Yargı’dan Red

2
* Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli İl Temsilcisi Göksal Çidem; “Doğal yaşamın sürmesi, gelecek nesillerin yaşam alanlarının korunması için önemini ve gerekliliğini bilimsel ve hukuksal doğrularla her platformda ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi.
HABER MERKEZİ
Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli İl Temsilcisi Göksal Çidem, Kırklareli Valiliği tarafından Edirne İdare Mahkemesi’nin Kırklareli’de özel bir şirket tarafından kurulmak istenen altın madeni için aldığı "Yürütmeyi Durdurma" kararına karşı yapılan itiraz Edirne Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildiğini belirterek şunları kaydetti:
“İlimiz Merkez İlçesi, Dereköy sınırları, içerisinde bulunan ormanlık alanda, 14.96 hektarlık sahada Yeni Anadolu Mineral Madencilik San.ve Tic. Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan "Altın Madeni Sahası" projesine Kırklareli Valiliği  (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) "Çevresel Etki  değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararı 09/10/2013 tarihinde  WEB sayfasında duyuru yapılmasının ardından, 30 Kasım 2013 te ZMO ve DAYKO Kırklareli İl temsilcilikleri olarak “Istrancalar yok oluyor.. Tehlikenin farkındamısınız..?  adıyla bir panel düzenledik. Panelin ardından İlimizde Faaliyet gösteren STKların, Muhtarların  ve bireylerin ortak kararı ile toplam 20 davacı olarak 5 Aralık 2013 Günü Edirne İdare Mahkemesinde dava açıldı. Açılan dava sonucunda Kırklareli Valiliğinin Aldığı kararı Mevzuata  ve Hukuka aykırı bulan Edirne İdare Mahkemesi, 03/04/2014 yürütmeyi tarihinde durdurma kararı verdi. Mahkeme oybirliği ile aldığı kararda, mevzuata ve hukuka aykırı bulunan bu projenin, inşaata ve faaliyete başlanmasıyla telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağına karar vermişti. Edirne İdare Mahkemesinin kararına, Edirne Bölge İdare Mahkemesinde  itiraz eden Kırklareli Valiliğinin itirazı Bölge mahkemesince RED edildi. 27/05/2014 tarihinde RED Hükmü veren Edirne Bölge İdare Mahkemesi, Yürütmenin durdurulması kararının kaldırılmasını isteyen Kırklareli Valiliğinin itirazını kararın kaldırılması gerektirecek nitelikte bulunmadığına hükmetti. Doğal Yaşamı Koruma Vakfı olarak, Yıldız Dağları ve Ergene Havzası öncelikli  faaliyet alanımız olduğundan, tarafımızca yapılan ön değerlendirme neticesinde  Altın Madeni Sahasında bulunan doğal yaşamla ilgili  yaptığımız değerlendirmelerde bir çok çelişkiler olduğunu bilimsel raporlarla mahkemelere sunduk. Doğal yaşamın sürmesi, gelecek nesillerin yaşam alanlarının korunması için önemini ve gerekliliğini  bilimsel ve hukuksal doğrularla her platformda  ortaya koymaya devam edeceğiz.. İlimizde faaliyet gösteren, dava sürecine müdahil olan, kişi, kurum, STK, Odalar, Muhtarlar, Dernekler ve Kooperatiflere gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ediyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here