Deprem Eğitim Tır’ı Kırklareli’ndeydi

12
Deprem Eğitim Tır’ı Kırklareli’ndeydi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi tarafından yürütülen “Depreme Duyarlılık Günleri Projesi” kapsamında Gezici Deprem Simülasyon Eğitim Tır’ı ilimize geldi. Dün sabahın erken saatlerinde Kırklareli Kapalı Spor Salonu önüne gelen eğitim tır’ı ilk olarak ilköğretim öğrencileri tarafından ziyaret edildi. Öğle saatlerine kadar yaklaşık 800 öğrencinin ziyaret ettiği tır, öğleden sonra Kırklarelili vatandaşlara hizmet vermesi için Kırklareli Atatürk Anıtı önüne getirildi.

Burada da akşam saatlerine kadar 200 vatandaş tarafından ziyaret edilen tır, yoğun ilgi gördü. Vatandaşları bilgilendirmek, olası bir afete hazırlamak, yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması ve depreme karşı dayanıklı yapı üretimi konusunda derinlikli bilgiler veren eğitim tırı kapsamında ayrıca bilgilendirici broşür dağıtımı yapıldı. Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından desteklenen tır’ın içerisinde oturma odası ve mutfaktan oluşan simülasyon odasına katılan vatandaşlara 4.8 büyüklüğünde 38 saniye süreyle gerçekçi deprem anı yapay olarak yaşatılıyor.

Iki personelin görev aldığı deprem eğitim tır’ının bugün saat 17:00’da ilimizden ayrılacağı belirtildi. Tır programının Çorlu ve Tekirdağ’da devam edeceği dile getirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here