Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı

16
* CHP Kırklareli İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Berkay Gündoğdu; “Denizler ölmedi, onlar yaşıyor” dedi.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 41’inci ölüm yıldönümü düzenlenen tören ile andı.
6 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 13.00’da Dingiloğlu Parkı’nda CHP Kırklareli Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından Deniz Gezmiş ve arkadaşları 41. ölüm yıldönümlerinde anıldı.
Burada bir basın açıklaması yapan CHP Kırklareli İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Berkay Gündoğdu, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının susturulmayan milletin gür sesi olarak nitelendirdi.
Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Atatürk’e sahip çıkan gerçek sosyalistler olduğunu ifade eden Gündoğdu; “Bundan tam 41 yıl önce bugün üç yiğit devrimciyi, üç yiğit önderi kaybettik. Onlar susturulmayan milletin gür sesi ve emperyalizme ‘evet’ demeyen, cesaretin timsaliydiler. Evet, onlar tam bağımsız Türkiye için mücadele ediyorlardı. Çünkü onlar gerçekten Atatürk’e sahip çıkan gerçek sosyalistlerdi. Deniz’ler duruşmada söyledikleri gibi “Üniversite öğrenimi yapmak Anayasa’nın verdiği bir haktır. Öğrenci olarak devrimci mücadeleye katılmak ise, Mustafa Kemal’in bize yüklediği bir görevdir” Deniz, Yusuf ve Hüseyin hiçbir zaman faşizme ve Amerikan emperyalizmine karşı boğun eğmedi. Biz gençlerde faşizme ve Amerikan emperyalizmine karşı boğun eğmedik ve hiçbir zaman eğmeyeceğiz. O günden bugüne kadar geçen süre içinde, Deniz Gezmiş ve arkadaşları unutulmak bir yana, onurlu bir kuşağın gurur duyulan isimleri haline geldiler. Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu bu durum ve bunun karşısındaki çaresizlik, bu sürece daha en başında direnen devrimci gençlik hareketini ve onun önderlerini daha da değerli kılmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, Deniz Gezmiş ve arkadaşları mücadelenin ön saflarında yer alırken emperyalizmin yerli işbirlikçileri onları hedef tahtasına oturtmaya çalıştılar. 1920’lerde Mustafa Kemal ve Kuva-i Milliyecilere eşkıya diyenlerin devamcıları 1970’lerde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını eli silahlı teröristler olarak göstermeye çalıştılar. Ancak Türk Milleti hiçbir zaman bu adi oyunlara inanmadı ve inanmayacaktır. Aslında Deniz’ler ölmedi. Onlar yaşıyor. Denizler yaşıyor çünkü emperyalizm var oldukça bağımsızlık mücadelesi de var olacak ve Deniz’ler yaşayacaktır. 
Denizler yaşıyor çünkü Irak, Filistin, Suriye ve Afganistan’da kadın, erkek ve çocuk katliamı yaşanıyor. Denizler bu halkların direnişinde yaşıyorlar. Çünkü hala ülkemizde insanlığın umudunu, hasretini ve özgürlüğünü söndürmek için görevlendirilmiş ve ikili anlaşmalarla kurulmuş ABD üsleri ve ABD askerleri var. Türkiye hala emperyalizmin savaş örgütü olan Nato’nun üyesi Deniz’ler bunlara karşı mücadele vermek için yaşıyorlar” dedi.
Yapılan basın açıklamasının ardından CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Sibel İmre Çoban ve diğer parti üyeleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ailelerine yazdıkları mektupları okumasının ardından anma töreni sona erdi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here