Denetimler sıklaştı

1
Ramazan Ayı’nın başlaması dolayısıyla Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Gıda İşletmelerine yönelik olarak başlatılan Denetimler sıklaştırıldı.
HABER MERKEZİ
Ramazan Ayı’nın başlaması dolayısıyla Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Gıda İşletmelerine yönelik olarak başlatılan Denetimler sıklaştırıldı.
Denetimlerle ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi.
“Ramazan Ayı nedeniyle Müdürlüğümüzce il genelinde yapılmakta olan gıda işletmelirine yönelik  denetimlerin sayısı ve sıklığı arttırıldı. Özellikle Ramazan Ayında tüketimi artan gıdaları üreten işyerlerine yönelik olarak yapılmakta olan denetimlerde insan sağlığının korunması ve vatandaşların güvevenilir gıdaya ulaşabilmeleri için işletmeler her açidan denetlenirken özellikle ürünlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda kayıtlı veya onaylı işletmelerde üretilmesi, son tüketim tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihileri, ürün muhafaza koşulları, çalışan personel hijyeni, gıda mevzuatı kapsamında üretim yapıp yapmadıkları kontrol edilirken hijyen şartlarına uymayan ve halk sağlığını tehlikeye atan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır. Ramazan Ayı’nda tüketicilerin gıdayla ilgili herhangi bir olumsuzluklarla karşılaşmamaları için gıda satın alırken ve tüketirken dikkat etmeleri gereken kurallar ve gıda satış yerlerinin dikkat etmesi gereken kuralların tekrar hatırlatılmasında fayda görülmüştür. Güvenilir Gıda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izin belgesi olan, son tüketim tarihi geçmemiş, muhafaza ve satış kurallarına uygun, ambalajlı ve etiketli olan, gereği gibi hazırlanan ve korunan gıdadır.
* “En İyi Denetçi Tüketici’dir”
Unutulmamalıdır ki, etkili bir denetim sistemi, tüketicilerin katılmalarıile mümkündür. Tüketicinin her hangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için ilgili kurumlara ya da yetkili makamlara müracaat etme hakkını içeren şikayet hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle; Gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikayeti olan tüketiciler de “Alo 174 Gıda Hattı”nı arayarak ihbarda bulunabilmektedirler.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.